Łodź: Cities for Life, 30 listopada 2008 – Amnesty International

Łodź: Cities for Life, 30 listopada 2008

Cities for Life (Miasta dla życia) jest akcją przeciwko karze śmierci. Zainicjowała ją ekumeniczna wspólnota Sant Egidio. Na świecie propaguje ją Word Coalition against Death Penalty, w skład której wchodzi też Amnesty International. Koordynacja akcji jest wspierana przez Unię Europejską. Akcja polega na oświetlaniu wieczorem lub nocą budynków (także pomników, placów) kojarzonych z miastem. Czasami jest to proste podświetlenie, czasami na budynku są wyświetlane hasła lub obrazy. Termin (30 listopada) został wybrany, aby upamiętnić zniesienie kary śmierci w pierwszym kraju świata – Wielkim Księstwie Toskanii (1786).
W tym roku (2008) tematem Cities for Life jest Azja (na Azję przypada 85-90% egzekucji wykonywanych na świecie), będziemy apelować m.in. w sprawie Japończyka Okunishi Masaru, który został skazany na karę śmierci za morderstwo, do którego przyznał się pod wpływem tortur przeprowadzonych przez policję, obecnie przebywa w celi śmierci, gdzie od 36 lat czeka na wykonanie wyroku i nadal nie wie kiedy zostanie stracony. Domagamy się rewizji wyroku w jego sprawie.
Amnesty International walczy o zaprzestanie wykonywania kary śmierci na całym świecie. Przez 31 lat zajmowania się tą tematyką, liczba krajów całkowicie zabraniających stosowania kary śmierci zwiększyła się z 16 w 1977 do 137 w 2008. Sukcesem obecnej kampanii jest przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada, rezolucji dotyczącej wprowadzenia globalnego moratorium na wykonywanie kary śmierci.
Kontakt: Bartosz Kostrzewski 792-588-006 lodz9@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

3306