Łodź: Spotkanie ze słoweńskim aktywistą praw człowieka ? Tomo Kriznarem oraz Suleimanem Jamous z Darfuru – Łódź 26.11.08 – Amnesty International

Łodź: Spotkanie ze słoweńskim aktywistą praw człowieka ? Tomo Kriznarem oraz Suleimanem Jamous z Darfuru – Łódź 26.11.08

Tomo Kriznar jest słoweńskim podróżnikiem i działaczem, byłym wysłannikiem rządu Słowenii do Darfuru. Zasłynął m.in. swoją akcją -Rowerem po Tybecie-  oraz filmem dokumentalnym własnego autorstwa – -Dar Fur war for water-, opowiadającym o kulisach konfiliktu darfurskiego.
Suleiman Jamous to jeden z prawdziwych bohaterów wybijających się ze świata zaciętego konfliktu, toczącego się w Darfurze nieprzerwanie od 5 lat. Jako naczelny koordynator ds. humanitaryzmu w ruchach oporu, uczynił więcej niż ktokolwiek inny, aby umożliwić ruchom humanitarnym niesienie  pomocy i dotarcie do dziesiątek tysięcy Darfurczyków, którzy w innym przypadku musieliby zamieszkać w obozach dla przymusowych wysiedleńców. Mimo, że jest postacią politycznie zaangażowaną (humanitarian officer w opozycyjnym Sudan Liberation Army), to cieszy się zaufaniem i szacunkiem dowódców wojskowych wszystkich opcji politycznych.
Konflikt w Darfurze to jeden z najzacieklejszych i najstraszniejszych toczących się obecnie na świecie konfliktów. Trwające od 5 lat walki między arabskimi koczownikami a czarną ludnością osiadłą pochłonęły już ponad 300 tysięcy ofiar i zmusiły ponad 2 miliony ludzi do opuszczenia swoich domów. Uciekli na pustynię lub do przepełnionych obozów. Rząd Sudanu udaje, że nie uczestniczy w tym konflikcie, tymczasem wspiera atakami z powietrza dokonujących grabieży i zbrodni wojennych Dżandżawidów. Broń w rejon konfliktu dostarczają Chiny i Rosja. Niektóre regiony Darfuru są tak niebezpieczne, że nie dociera tam żadna pomoc humanitarna.
O powadze problemu świadczą słowa Tawandy Hondora, zastępczyni dyrektora programu Amnesty International ds. Afryki: -Deklaracje to nie wszystko. 
Ludność Darfuru zbyt długo czeka na bezpieczeństwo i sprawiedliwość – w celu zapewnienia tego mieszkańcom regionu społeczność międzynarodowa nie zrobiła prawie nic i nadszedł czas by w końcu podjęła działania-
W czasie spotkania obaj goście opowiedzą o swojej działalności, a także odpowiedzą na wszelkie pytania. Wyświetlony zostanie również dokument -Dar Fur war for water-, autorstwa Tomo Kriznara.
Serdecznie zapraszamy!
Kontakt: Bartosz Kostrzewski 792-588-006 lodz9@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3313