Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce musi być wolne od nacisków – Amnesty International

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce musi być wolne od nacisków

Jak donoszą media, we wtorek, 18 czerwca do Polski przyjechał szef CIA, John Brennan. Utrzymywana w tajemnicy wizyta miała mieć miejsce dokładnie tydzień po ogłoszeniu postanowienia o przedłużeniu polskiego śledztwa w tej sprawie, złożeniu w prokuraturze wniosku o przyznanie statusu pokrzywdzonego przez pełnomocnika Walida bin Attasha i publikacji raportu Amnesty International Uwolnić prawdę: Udział Polski w programie tajnych więzień CIA.

Przedmiotem utrzymywanej w tajemnicy wizyty szefa CIA w Polsce i jego spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim, miała być sprawa tajnych więzień CIA. Amnesty International wyraża zaniepokojenie groźbą politycznych nacisków na przebieg polskiego śledztwa. Organizacja wzywa do przeprowadzenia go w sposób bezstronny, niezależny i wolny od nacisków oraz do pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowych zobowiązań Polski.

Rząd Polski oskarżany jest o współpracę z CIA i utworzenie tajnego więzienia w miejscowości Stare Kiejkuty 180 km na północ od Warszawy. W latach 2002-2005 w warunkach wymuszonego zaginięcia podejrzanych poddawano w nim torturom.

wiezienia_pl
Śledztwo w sprawie “czarnych dziur” CIA wlecze się od 2008 roku i prowadzone jest niemal w całości w trybie tajnym. Prokuratorzy polscy jak do tej pory odmawiają ujawnienia większości informacji związanych z dochodzeniem oraz publikacji własnych ustaleń. Pięcioletnie już śledztwo musi zostać bezzwłocznie doprowadzone do końca.
Według doniesień mediów celem wizyty Johna Brennana w Europie miała być również Rumunia. Władze Rumunii są również oskarżane o współudział w amerykańskim programie uprowadzeń i tajnego przetrzymywania osób przez CIA.

12 czerwca Amnesty International opublikowała raport Uwolnić prawdę: Udział Polski w programie tajnych więzień CIA, który bada podejmowane w Polsce próby rozliczenia. Bada również kwestię spoczywającego na państwie polskim obowiązku przeprowadzenia dochodzenia, oraz – tam, gdzie istnieją wystarczające dowody – oskarżenia i osądzenia podejrzanych o pogwałcenie prawa międzynarodowego, tortury oraz wymuszone zaginięcia, w tym również podejrzanych o współudział w tych przestępstwach.

W następstwie wydarzeń z 11 września 2001 roku osoby podejrzane o działania związane z terroryzmem były bezprawnie zatrzymywane lub porywane i przewożone do krajów, w których groziły im tortury i inne formy okrutnego traktowania oraz niesprawiedliwe procesy. Osoby takie wysyłane też były do tajnych więzień CIA, gdzie poddawano je przesłuchaniom z użyciem technik równoznacznych z torturami i innymi formami okrutnego traktowania.

Raport zawiera również profil trzeciego mężczyzny, który jest przekonany, że w roku 2003 również przetrzymywany był w tajnym więzieniu w Polsce. Pochodzący z Jemenu Walid bin Attash obecnie przetrzymywany jest w Guantánamo Bay, gdzie oczekuje na proces przed trybunałem wojskowym. W trakcie konferencji prasowej Mariusz Paplaczyk, pełnomocnik Walida bin Attasha w Polsce, ogłosił, że złożył wniosek do prokuratury o przyznanie swojemu klientowi statusu pokrzywdzonego. Byłaby to trzecia osoba ze statusem pokrzywdzonego w polskim śledztwie.

Jeśli Polska poważnie traktuje prawa człowieka i zasady rządów prawa, jej władze muszą zdobyć się na polityczną odwagę powiedzenia prawdy o tajnych więzieniach CIA i o tym, co się w nich działo. Śledztwo  w tej sprawie musi być bezstronne, niezależne i prowadzone bez zwłoki, a każda osoba odpowiedzialna za tortury lub wymuszone zaginięcia musi stanąć przed sądem.
Raport do pobrania >>>
Strona kampanii #uwolnijprawde >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1808