Komitet ds. Walki z Terroryzmem został powołany przez Radę Bezpieczeństwa po atakach 11 września w celu monitorowania wszelkich kroków, które – zadaniem Rady – należało podjąć dla zwalczania terroryzmu. Komitet rozpoczął dokonywanie oceny przekazanych przez rządy ponad stu raportów o podjętych dotychczas krokach.
Sekretarz Generalna Amnesty International, Irene Khan, wystosowała list do Rady Bezpieczeństwa pilnie wzywając do podjęcia zdecydowanych kroków, które zapewnią, że rządy nie będą łamać swoich zobowiązań i międzynarodowych standardów dotyczących przestrzegania praw człowieka. -W przeciwnym razie istnieje poważne niebezpieczeństwo, które już ujawniło się w niektórych krajach, że względy bezpieczeństwa wezmą górę nad przestrzeganiem praw człowieka- – czytamy w liście Irene Khan.
Żaden z sześciu ekspertów powołanych przez Komitet do udziału w ocenie raportów i opisanych w nich działań podjętych przez rządy nie jest specjalistą w zakresie praw człowieka. Dlatego Amnesty International wzywa Radę Bezpieczeństwa do zobowiązania Komitetu do Walki z Terroryzmem do:
- powołania eksperta w zakresie prawa międzynarodowego, włączając w to prawa człowieka, który uczestniczyłby w ocenie podjętych przez rządy działań;
- wypracowania dokładnych wytycznych, jak państwa winny przestrzegać standardów międzynarodowych dotyczących praw człowieka w kontekście prowadzania działań dla zwalczania -terroryzmu-.
Raport ukazuje, jak palące są to problemy, które stanowią o zaniepokojeniu Amnesty International. Rights at Risk (-Zagrożone prawa-) opisuje pogwałcenia praw człowieka wynikające z działań podejmowanych przez rządy w różnych częściach świata jako środki w walce z -terroryzmem-, zarówno przed jak po 11 września. Zalicza się do nich:
- zatrzymania na czas nieokreślony bez postawienia zarzutów i bez procesu;
- odizolowanie podczas zatrzymania, które ułatwia stosowanie tortur;
- niesprawiedliwe procesy;
- ograniczanie prawa do wolności słowa, prawa do zgromadzeń i zrzeszania się.