Życie cywilów w Południowej Osetii i Gruzji znajduje się w niebezpieczeństwie! – Amnesty International

Życie cywilów w Południowej Osetii i Gruzji znajduje się w niebezpieczeństwie!

PILNA AKCJA NR 220/08 – GRUZJA / ROSJA
Żadnej ze stron konfliktu nie wolno bezpośrednio atakować cywilów, ich domów ani innych celów cywilnych. Strony  muszą też unikać atakowania w sposób, który uniemożliwia rozróżnienie pomiędzy celami wojskowymi i cywilnymi albo w sposób, który wiąże się z nieproporcjonalnymi stratami wśród ludności lub obiektów cywilnych.
Gruzja i Rosja muszą ponadto zapewnić ochronę i swobodne przejście uchodźcom uciekającym przed  działaniami wojennymi oraz zapewnić nieskrępowany dostęp do pomocy humanitarnej osobom z terenów dotkniętych konfliktem. Tysiące ludzi zdążyły już opuścić Południową Osetię, także przekroczywszy granicę z wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej Północną Osetią. Międzynarodowe prawo humanitarne, w szczególności dot. ochrony cywilów, powinno być również przestrzegane w drugim, powiązanym konflikcie, który rozpala się w Wąwozie Kodorskim, na granicy z innym oderwanym od Gruzji regionem – Abchazją.
TŁO SPRAWY
Po miesiącach narastającego napięcia i niedawnych incydentach zbrojnych na niewielką skalę konflikt pomiędzy Gruzją a oderwaną od niej Południową Osetią przekształcił się rankiem 8 sierpnia w otwartą konfrontację zbrojną na skalę, jaka nie miała miejsca od czasu zakończenia wojny domowej rozejmem z 1992 r.  Jednym z warunków ówczesnego zawieszenia broni było ustanowienie trójstronnych sił pokojowych, w skład których wchodziły bataliony rosyjskie, gruzińskie i osetyjskie.
8 sierpnia oddziały gruzińskie rozpoczęły ofensywę na stolicę Południowej Osetii – Cchinwali, aby -przywrócić konstytucyjny porządek-. Podobno zniszczono wówczas dziesiątki cywilnych budynków, w tym domy mieszkalne, urzędy, sklep z zabawkami, uniwersytet i szpital.
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew odpowiedział wysłaniem dodatkowych oddziałów (poza już stacjonującymi w Płd. Osetii w ramach sił pokojowych) wraz ze wsparciem czołgowym, w celu przywrócenia  status quo. Ponadto 9 sierpnia Rosjanie zbombardowali dzielnicę mieszkalną miasta Gori, położonego w pobliżu granicy z oderwaną republiką, na południe od niej. Wskutek nalotu zginęli podobno również cywile. Istnieją też doniesienia o innych rosyjskich nalotach – na czarnomorski port Poti i cele wokół gruzińskiej stolicy Tbilisi.
10 sierpnia Gruzja ogłosiła jednostronne zawieszenie broni i wycofanie z Południowej Osetii na pozycje położone na południe od zajmowanych przed wybuchem konfliktu. Pomimo tego wciąż słyszy się o prowadzeniu działań wojennych zarówno przez Gruzję, jak i Rosję.
ZALECANE DZIAŁANIA
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po gruzińsku, rosyjsku, angielsku lub we własnym języku:
– wzywających wszystkie strony konfliktu do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, które obowiązuje zarówno państwa, jak i ugrupowania zbrojne niezależne od rządów;
– wzywających wszystkie strony konfliktu do ochrony cywilów i obiektów cywilnych oraz do powstrzymania się od atakowania w sposób, który uniemożliwia rozróżnienie pomiędzy celami wojskowymi i cywilnymi albo w sposób, który wiąże się z nieproporcjonalnymi stratami wśród ludności lub obiektów cywilnych;
– wzywających wszystkie strony konfliktu do zapewnienia swobodnego przejścia cywilom uciekającym przed działaniami wojennymi i do zapewnienia nieskrępowanego dostępu do pomocy humanitarnej osobom z terenów dotkniętych konfliktem.
ADRESACI APELI:
Prezydent Gruzji       Prezydent Federacji Rosyjskiej
President Mikheil Saakashvili     President Dmitrii Medvedev
Office of the President      Office of the President
Ingorokva 7       Ilinka Str 23
0105  Tbilisi       103132 Moskwa   
Gruzja        Rosja 
Fax:            +995 32 99 96 30    Fax :   +7 (495) 606 51 73
Nagłówek: Szanowny Panie Prezydencie / Dear President
Minister Spraw Zagranicznych Gruzji    Minister Spraw Zagranicznych FR
Ms Eka Tkeshelashvili       Mr Sergei Lavrov 
Minister of Foreign Affairs     Minister of Foreign Affairs
4 Chitadze Street      Smolenskaia-Sennaia pl., 32/34
0188 Tbilisi        119200 Moskwa
Gruzja        Rosja
Fax:              +995 32 28 46 78     Fax:   +7 (495) 244 22 03
Nagłówek: Szanowna Pani Minister / Dear Minister   Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister 
KOPIE DO:
Ambasada Gruzji
ul. Wąchocka 1 S, 03-934 Warszawa
fax (0-22) 616 62 26, 617 41 87
e-mail: Warsaw.emb@mfa.gov.ge Ambasada Federacji Rosyjskiej
ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
fax (0-22) 625 30 16
e-mail: rusemb_poland@mail.ru Tłumaczenie: Marcin Natorski
AI Index: EUR 56/005/2008 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3495