Śmiercionośna broń ginie bez śladu

           Raport w ramach kampanii „Broń kontrolowana” przeprowadzonej przez Amnesty International, Oxfam International i IANSA (International Action Network on Small Arms) ukazuje że, podczas gdy broń i amunicja często noszą podstawowe numery seryjne, nie ma działającego na światową skalę systemu rejestrowania informacji o sprzedaży broni krótkiej. To sprawia, że numery te są bezużyteczne jako narzędzie do identyfikowania, lokalizowania i tropienia nielegalnych transportów broni.

            Państwa sprzedające nielegalnie broń mogą zwyczajnie stwierdzić, że nie wiedzą, że broń trafia w ręce morderców.

 

            Raport: „Tropienie śmiercionośnych narzędzi” został wydany w związku z rozpoczęciem w Nowym Jorku konferencji ONZ. Raport nawołuje kraje ONZ do tego, by natychmiast przyjęły wiążący prawnie międzynarodowy system tropienia i znakowania broni krótkiej i lekkiej oraz amunicji.

 

            „To oburzające, że istnieją większe szanse na wytropienie genetycznie modyfikowanego pomidora lub walizki niż AK47 czy wyrzutni rakietowej. Zagubiony bagaż może zostać wytropiony między San Francisco a Sierra Leone w przeciągu kilku godzin, zaś to, że śmiercionośna broń znika bez śladu jest na porządku dziennym” – stwierdził Jeremy Hobbs, przewodniczący Oxfam International.

 

            Opór rządów wobec globalnego systemu tropienia transferów broni oznacza, że jest niemal niemożliwe postawić przed sądem ludzi lub obarczyć odpowiedzialnością rządy za nielegalną sprzedaż broni i łamanie embarga na broń nałożonego przez ONZ.

 

            „Nielegalny handel bronią podsyca łamanie na masową skalę praw człowieka. Co roku tysiące ludzi jest zabijanych, torturowanych, gwałconych i atakowanych bronią, której nie da się wytropić. Miliony innych jest pozbawionych prawa do przyzwoitego poziomu życia, usług medycznych i edukacji, ponieważ fundusze są kierowane na zakup nielegalnej broni. Najwyższy czas by świat odnalazł tych, którzy stoją za tym cynicznym i śmiercionośnym handlem i oddał ich w ręce sprawiedliwości.” – stwierdziła Sekretarz Generalna Amnesty International, Irene Khan.

 

            System tropienia pomógłby zwalczać nadużycia związane z bronią poprzez umożliwienie śledzenia jej od momentu produkcji do momentu, gdy trafia w ręce ostatecznego jej użytkownika. Pomógłby w odnajdywaniu handlarzy bronią, którzy łamią narodowe i międzynarodowe prawo, pomógłby egzekwować embarga na broń i, wreszcie, pomógłby ratować życie ludzkie.

 

            W niedawnej masakrze w Gatumba w Burundi, w której zostało zabitych 150 osób, zużyte naboje pokazały, że amunicja użyta podczas ataku została wyprodukowana w Chinach, Bułgarii i Serbii. Jednak brak jakiegokolwiek mechanizmu wykrywania sprawił, że udowodnienie tego, jak ona tam dotarła było niemożliwe. Jeśli mechanizm wykrywania by istniał, ci, którzy sprzedali broń mordercom mogliby ponieść odpowiedzialność a następne dostawy mogłyby zostać powstrzymane.

 

            Międzynarodowy system wykrywania jest już stosowany w przypadku wielu produktów, w tym żywności wyprodukowanej z genetycznie modyfikowanych organizmów (GMOs), która może zostać wytropiona od momentu produkcji aż po półki supermarketu, by zapewnić kontrolę jakości. Walizki również mogą zostać łatwo wytopione poprzez międzynarodowe systemy komputerowe obecne we wszystkich lotniskach na świecie.

 

            „Osiem milionów nowych sztuk broni jest produkowane każdego roku i niezliczone zbrodnie i okrucieństwa są popełniane wobec cywilów na całym świecie. Jednak szanse na postawienie przed sądem zbrodniarzy odpowiedzialnych za okrutne przestępstwa są bardzo małe ze względu na brak globalnego systemu ustalania źródła broni” – powiedziała przewodnicząca IANSA, Rebecca Peters.

 

            Kampania „Broń kontrolowana” postrzega globalny system znakowania i wykrywania broni jako niezbędny krok w kierunku polepszenia kontroli handlu bronią. By system był pełny, wymaga on przyjęcia międzynarodowego Traktatu o Handlu Bronią oraz porozumienia w kwestii kontroli działań handlarzy bronią. Setki tysięcy ludzi z całego świata i liczne rządy już poparły kampanię.

 

            Raport Tropienie śmiercionośnych narzędzi” znajduje się na stronie  www.controlarms.org

 

Informacje dodatkowe:

 

            Raport “Tropienie śmiercionośnych narzędzi” nawołuje rządy do udziału w bieżących negocjacjach ONZ dotyczących narzędzi międzynarodowego śledzenia i znakowania będących częścią prowadzonego przez ONZ Programu Działania wobec Nielegalnego Handlu Bronią Lekką i Krótką . Celem tego programu jest stworzenie wiążącego prawnie traktatu dotyczącego znakowania i handlu bronią lekką i krótką.

 

Traktat ten powinien zawierać:

  • Wspólne wysokie normy znakowania wszelkiej broni ręcznej strzeleckiej i lekkiej.
  • Warunki znakowania i tropienia amunicji
  • Sposoby na ułatwienie rządom wprowadzania w życie środków przyjętych w traktacie
  • Szczegółowe międzynarodowe normy rejestrowania transferów broni, według których rządy będą zobowiązane do trzymania dokładnego rejestru produkowanej broni i amunicji, które zostały wyprodukowane, zatrzymane, importowane lub eksportowane z kraju i będą miały dostęp do baz danych producentów.

Tematy