Światowe potęgi odwlekają decyzję w sprawie Traktatu o Handlu Bronią

– W wyniku użycia broni co minutę ginie jeden człowiek. Światowe mocarstwa powinny zrobić co w ich mocy aby to powstrzymać. Prezydent Obama poprosił o więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie Traktatu, ile jeszcze czasu jest mu potrzebne- – mówi Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.
Działacze na rzecz praw człowieka pozostają jednak przekonani, że uchwalenie silnego i efektywnego Traktatu o Handlu Bronią jest w zasięgu ręki, gdyż większość państw zadeklarowała, iż nadal będzie działać w celu uchwalania Traktatu, który chronić będzie prawa człowieka. Ponad 90 państw należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych wydało oświadczenie, że zamierzają doprowadzić proces uchwalania Traktatu do końca tak szybko jak będzie to możliwe.
Amnesty International już od prawie 10 lat pracuje na rzecz uchwalenia Traktatu o Handlu Bronią. Traktat mógłby zapobiec konsekwencjom niekontrolowanego handlu bronią: co roku, miliony osób są zabijane, ranione, gwałcone i wysiedlane ze swoich domów bezpośrednio w wyniku transferów broni do rządów, które używają jej łamiąc prawa człowieka i prawo humanitarne. Z powodu słabych regulacji handlu bronią, broń m.in. trafia do rąk watażków, którzy używają jej przeciwko ludności cywilnej w krajach takich jak Afganistan, Somalia, Demokratyczna Republika Konga i Kolumbia.
– Negocjacje nad Traktatem są prawdziwym testem dla światowych przywódców. Niewielka grupa wpływowych krajów przedłożyła swój interes polityczny nad zapewnienie bezpieczeństwa milionom ludzi na całym świecie. Dziś im się to udało, ale nie uda im się powstrzymać prac nad Traktatem na długo – uchwalenia go chce większość państw. Kraje te będą nadal walczyć o uchwalenie Traktatu do końca tego roku – dodaje Salil Shetty.
Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone nie były jedynymi, które sprzeciwiały się ostatecznemu zatwierdzeniu tekstu Traktatu. Niechlubnie dołączyły do nich również Algieria, Egipt, Iran, Korea Północna i Syria.
Tekst Traktatu zostanie teraz skierowany do rozpatrzenia Zgromadzeniu Generalnemu ONZ. Prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne pozostają najważniejszym punktem odniesienia tekstu, dowodząc tego jak istotne jest to dla ogromnej większości państw ONZ.
Amnesty International uważa, że istniejący w tej chwili tekst Traktatu stanowi solidną podstawę do dyskusji, aczkolwiek pozostają co do niego pewne wątpliwości.
Jeżeli Traktat o Handlu Bronią uchwalony zostanie w tym roku, będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy państwa zmuszone zostaną do podejmowania decyzji dotyczących transferów broni biorąc pod uwagę bezpieczeństwo cywilów.
Jak możesz pomóc- Wyślij udostępniony przez Amnesty International USA apel do Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, nawołując o to, by wyraził poparcie dla Traktatu i nie blokował jego uchwalenia: takeaction.amnestyusa.org/