100 dni przed Olimpiadą – Prawa Człowieka pod Murem Chińskim – Amnesty International

100 dni przed Olimpiadą – Prawa Człowieka pod Murem Chińskim

Cel był jeden. Dokładnie w sto dni przed rozpoczęciem Olimpiady w Pekinie chcieliśmy zaprotestować przeciw łamaniu praw człowieka w Chinach. 13 lipca 2001 roku, w dniu przyznania Chinom prawa organizacji igrzysk usłyszeliśmy zapewnienia władz Kraju Środka, że dołożą wszelkich starań by prawa człowieka były w Chinach respektowane. Tak się jednak nie stało. Według ostatniego raportu AI -Chiny: Odliczanie Olimpijskie-, w Chinach wciąż obserwujemy poważne naruszenia praw człowieka, które w ostatnim okresie przybrały na sile. Raport, który koncentrował się na czterech aspektach łamania praw człowieka: karze śmierci, zatrzymaniach bez procesu, ograniczaniu wolności słowa oraz atakach skierowanych w obrońców praw człowieka, stał się podstawą do urządzenia happeningu przed Ambasadą Chińską.
W trakcie akcji zaprezentowaliśmy dwa przedstawienia teatrów ulicznych. Pierwszy – zrealizowany przez teatr Makata – odniósł się do wydarzeń marcowych w Tybecie, w czasie których zatrzymano setki Tybetańczyków, protestujących przeciw ograniczaniu ich wolności. Czterej aktorzy przebrani w mundury, w czapkach wojskowych z zasłoniętymi oczyma rozciągnęło przed ambasadą drut kolczasty, tworząc z niego kwadrat, w którym zamknięty został aktor przebrany za tybetańskiego mnicha. Aktor – mnich namalował mandalę, rozdartą na koniec na pół przez pilnujących go przez cały czas żołnierzy.

Drugi teatr, zorganizowany przez Warszawska Grupę Lokalną AI, zaprezentował różne kwestie łamania praw człowieka w Chinach: przesiedlenia, karę śmierci, tortury, brak wolności słowa. Zainscenizowano rozegranie czterech dyscyplin olimpijskich, które były tłem dla ukazania przypadków łamania praw człowieka. Po każdej części, na środek wychodziły komentatorki i opowiadały o konkretnych przypadkach łamania praw człowieka w Chinach.
 
Przed samą akcją przed ambasadą modlili się przedstawiciele Falun Gong, uznanej przez władze chińskie za sektę. O ich prześladowaniu w Chinach informowały plakaty stojące przed ambasadą na długo przed rozpoczęciem happeningu. Wielu członków Falun Gong poddanych zostało torturom, za praktykowanie i posiadanie materiałów szkoleniowych. Naruszenie zakazu praktykowania karane jest długoletnim więzieniem lub osadzeniem w obozie pracy.
Zbieraliśmy również podpisy pod dwiema petycjami. W pierwszej z nich apelowaliśmy o uwolnienie 15 mnichów tybetańskich uwięzionych w marcu. W drugiej – o uwolnienie chińskiego dziennikarza Shi Tao , który odsiaduje obecnie wyrok 10 lat pozbawienia wolności za przesłanie do Stanów Zjednoczonych e-maila z informacjami na temat wytycznych Centralnego Departamentu Propagandy Chin co do sposobu, w jaki dziennikarze powinni przedstawiać 15. rocznicę masakry na Placu Tiananmen.
Zorganizowaną przez nas akcją zainteresowanie wyraziło wielu przedstawicieli mediów, za co serdecznie im dziękujemy.
27 kwietnia rozpoczęliśmy Kampanię Chińską, w czasie której zorganizujemy wiele wydarzeń w całej Polsce. 4 czerwca, w rocznicę masakry na placu Tiananmen, odbędzie się kolejny happening.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3590