“Mamy nadzieję, że jak co roku festiwal zgromadzi liczne grono miłośników kina dokumentalnego z całej Polski oraz świata. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała 26 filmów – cieszymy się, bo aż 9 z nich to polskie produkcje” – piszą organizatorzy festiwalu.
Nagrodą główną jest statuetka “Brama Wolności” przyznawana przez jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak. Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej. Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, wybitnego austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych (Przewodniczącego Jury 6.Gdańsk DocFilm Festival), który zmarł nieoczekiwanie 23 kwietnia br. w wieku 54 lat, zostaną wyświetlone dwa filmy tego autora: “Śmierć Człowieka Pracy” oraz “Chwała dziwkom”. Nie zabraknie tez ciekawych spotkań i dyskusji, m. in. z Tomaszem Dziemiańczukiem, aktywistom Greenpeace, po filmie “A2-B-C” opowiadającym o skutkach tragedii w Fukushimie.
Przede wszystkim jak co roku pokazy filmów i wydarzenia będą organizowane pod wspólnymi ideami, która przyświecają festiwalowi – godności i pracy. Nie zabraknie zatem filmów zaangażowanych społecznie, skłaniających do refleksji, angażujących widzów do działania na rzecz obrony praw człowieka.
Szczegóły dotyczące festiwalu na oficjalnej stronie gdanskdocfilm.pl.