Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie i zainspirować się działaniem aktywistów i aktywistek, koniecznie zapoznaj się z naszą listą kont wartych „śledzenia” w tym roku.
Aktywiści z Nowego Jorku
Od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa Nowy Jork stał się jednym z głównych miejsc protestów przeciwko naruszeniom praw człowieka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dzieje się w tym mieście, koniecznie zajrzyj na instagramowe konto Activists of New York. Stworzyła je Cindy Trinh, prawniczka z zamiłowaniem do fotografii, która postanowiła rozpocząć „projekt fotograficzny dokumentujący aktywizm, protesty i ruchy społeczne w Nowym Jorku”. „Chciałam uwiecznić reakcje aktywistów na informacje pojawiające się w mediach i tragiczne wydarzenia” – komentuje Trinh.
Instagram: @activistnyc
Befeqadu Hailu
Befegadu, znany także jako Befeqadu Hailu, jest nagradzanym etiopskim pisarzem, aktywistą i blogerem, który został uwięziony za korzystanie z prawa do wolności słowa. Razem z innymi członkami grupy blogerów Zone 9 został arbitralnie aresztowany i oskarżony o terroryzm w 2014 roku za prowadzenie online i w terenie kampanii na rzecz praw człowieka w Etiopii. Mimo że został uwolniony, nadal toczy się przeciwko niemu proces za „podżeganie do przemocy poprzez pisanie”. Tweetuje o prawach człowieka w Etiopii.
Twitter: @befeqe
Blog: www.befeqe.blogspot.com
State’s Human Rights Commission in #Ethiopia, revealed sever physical abuse perpetrated by police against 16 defendants of #QilintoFire case. Agbaw Setegn, for e.g., had his left leg pierced with nail. ? pic.twitter.com/kRbcu82bab
— BefeQadu Z. Hailu (@befeqe) 22 listopada 2017
Behrouz Boochani
Kurdyjski dziennikarz, reżyser i aktywista Behrouz Boochani używa mediów społecznościowych do protestowania przeciwko aresztowaniu go przez australijskie władze na wyspie Manus, gdzie przetrzymywani są uchodźcy. Behrouz uciekł z Iranu, kiedy kilku jego kolegów zostało aresztowanych. W 2014 roku, kiedy dotarł do Australii, został przymusowo przeniesiony do okrytego złą sławą aresztu na wyspie Manus, gdzie przebywał razem z 700 innymi uchodźcami. Przez ostatnie 4 lata był przetrzymywany w ośrodkach dla uchodźców. Udokumentował warunki na Manus i apeluje o przestrzeganiem prawa uchodźców. Współtworzył film „Chauka, proszę, powiedz nam, która godzina”, nakręcony wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego wewnątrz ośrodka przetrzymywania uchodźców.
Facebook: @BehrouzBoochaniJournalist
Twitter: @BehrouzBoochani
Here is the Manus resistance manifesto I have written based on my experiences over the past months. I would like to invite Australian society to read this piece. I wrote it in a way to wake Australia up.#Manus https://t.co/dpVoaJ6KdU
— Behrouz Boochani (@BehrouzBoochani) 9 grudnia 2017
Franchesca Leigh „Chescaleigh”
Franchesca Ramsey jest komediantką, aktywistką i aktorką. Chescaleigh odważnie komentuje poruszające ją tematy – od rasizmu po kulturę popularną. Robi to z humorem i publikuje żartobliwe filmy. „Dla aktywistów o różnym pochodzeniu Internet stał się miejscem spotkań, wymiany idei oraz wzajemnej nauki i inspiracji do wprowadzania zmian w naszym otoczeniu, w naszych domach. To naprawdę ekscytujący czas dla wszystkich aktywistów”.
Instagram: chescaleigh
Twitter: @chescaleigh
Hend Amry
Hend Amry ma libijsko-amerykańskie korzenie i wyostrzone poczucie humoru. Trafne riposty i zabawne tweety to jej specjalność. Nie postrzega siebie samej jako „aktywistki”, ale nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak rasizm, islamofobia, nierówności. Udowadnia, że tak długo jak nam zależy, mamy potencjał by zmieniać świat. „Myślę, że wszyscy jesteśmy aktywistami, jeśli komentujemy wydarzenia dnia i przyciągamy uwagę do wydarzeń wartych refleksji”.
tumblr: libyaliberty.tumblr.com
Twitter: @LibyaLiberty
“Anti-blackness among Asians and Arabs is seeped in history, partly a hangover from colonialism & has continued on largely due to ignorance, choice & of course the role of global media in this.” Not just failed statehood,criminality & impunity-racism underpins #SlaveryInLibya https://t.co/fYikDzDoNO
— Hend Amry (@LibyaLiberty) 30 listopada 2017
Kat Blaque
Kat Blaque jest feministką, ilustratorką i pisarką. Na YouTube publikuje filmy, w których szczerze komentuje kwestie związane z płcią, seksualnością, pochodzeniem i w jaki sposób te kwestie się ze sobą krzyżują. „Jestem kobietą, jestem czarnoskóra, jestem trans i mam krągłości. Muszę mierzyć się z wieloma problemami. Kiedy o nich opowiadam, jestem dosłownie ucieleśnieniem tychże skrzyżowań”. W ubiegłym roku Kat stawiła czoło mężczyźnie, który prześladował ją w sieci. Napisała na ten temat bloga dla „The Huffington Post” i wzbudziła żywą reakcję osób, które miały podobne doświadczenia.
Instagram: @kat_blaque
YouTube: Kat Blaque
Mai Khoi
Mai Khoi jest szczerą do bólu piosenkarką nazywaną „wietnamską Lady Gagą”. Jest prodemokratyczną aktywistką w kraju, w którym polityczna opozycja i krytycy nie są tolerowani. Władze atakują ją za wypowiedzi na temat seksualności, praw osób LGBTI, przemocy wobec kobiet, działań Donalda Trumpa. Została eksmitowana z domu, była śledzona, zastraszana i arbitralnie aresztowana. „Nie ma tutaj wolności wyrazu, nie w pełni tego słowa znaczeniu. Nie możesz śpiewać, grać na gitarze na ulicy czy zorganizować prywatnego pokazu w swoim domu bez uprzedniej zgody władz”. W 2016 roku jako pierwsza w historii wietnamska celebrytka kandydowała do Narodowego Zgromadzenia, ale jej wniosek został odrzucony.
Facebook: @mai.khoi.official/
Twitter: @themaikhoi
Strona www.mai-khoi.com
Nancy Herz
Nancy Herz jest młodą kobietą z Norwegii, której zależy na prawach człowieka. W 2016 roku napisała artykuł „Jesteśmy bezwstydnymi arabskimi kobietami i nadszedł nasz czas” – i rozpoczęła ruch kobiet chcących odzyskać słowo „bezwstydne”. W 2017 roku Nancy wraz z Sofią Nesrine Srour i Aminą Bile wydały książkę „Bezwstydne”, zawierającą historie kobiet, które doświadczyły obrażania, ponieważ nie dostosowały się do norm płciowych. „Wykorzystując nasze głosy, możemy stworzyć większą przestrzeń dla wolności wyrazu…to nieustanna walka, ale wierzę, że musimy brnąć do przodu, w kierunku świata, gdzie każdy może cieszyć się wolnością”.
Instagram: @nancherz
Noan Sereiboth
Noan Sereiboth jest politycznym blogerem i reprezentantem aktywnej politycznie młodzieży w Kambodży. Regularnie pisał teksty na „Politikoffee” – stronę internetową zachęcającą młodych ludzi do debaty o aktualnych sprawach politycznych i społecznych. Z powodu represji, strona zawiesiła funkcjonowanie w listopadzie 2017 roku. Noan jest bardzo aktywny na Twitterze i Facebooku, dzieli się swoimi opiniami na temat wydarzeń w Kambodży.
Twitter: @noansereiboth
Crackdowns make activists, CSOs, union leaders afraid to talk & run their activities, less active & collective work while voters just remain silent. #ElectionsKH is coming soon but…people are very worried & pessimistic. People just wish both big parties not in conflicts anymore
— Noan Sereiboth (@noansereiboth) 24 grudnia 2017
Dziewuchy Dziewuchom
Były jednymi z pierwszych, które podjęły działania, gdy w 2016 roku pojawiło się niebezpieczeństwo zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. „Czarny protest” nie mógłby się odbyć bez ich udziału. Stworzyły ruch monitorujący działania polityków i doniesienia medialne w zakresie praw kobiet, mobilizują ludzi do działania zarówno na ulicach miast, jak i w sieci, prowadzą działania edukacyjne.
Facebook: @dziewuchydziewuchom
Twitter: @Dziewuchy
Instagram: dziewuchy_dziewuchom
Chlebem i Solą
Inicjatywa Chlebem i Solą to nieformalna grupa osób z wielu instytucji i NGO, zajmujących się tematem uchodźców. Działa od 2015 r. Osoby z tej grupy współtworzą portal uchodzcy.info – rzetelne i ciekawe źródło wiedzy o kryzysie uchodźczym, demaskującym mity i stereotypy. Chlebem i Solą organizują zbiórki, demonstracje, działają edukacyjnie.
Facebook @polacydlauchodzcow
Twitter @ChlebemiSola
Uchodzcy.info
Amnesty International Polska
Ostatni, ale nie mniej ważni! Dzielimy się inspirującymi historiami osób walczących o prawa człowieka, monitorujemy, informujemy, zachęcamy do działania i zmieniania otaczającego nas świata. Możemy to robić dzięki Twojej pomocy! ! Śledź działania Amnesty International w Polsce na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Facebook: @amnestypolska
Twitter: @amnestyPL
Instagram: amnesty_international_polska
Damy głos prawom kobiet! Narysowała Magda Danaj @porysunki specjalnie dla naszych członków i członkiń na karcie członkowskiej. Też chcesz dostać taka kartę? Dołącz do Amnesty https://t.co/vkEB5KzS6K #HumanRights #CzarnyProtest pic.twitter.com/Ex5KXQiICN
— Amnesty Polska (@amnestyPL) 23 stycznia 2018