135 305 listów w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. – Amnesty International

135 305 listów w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Ostateczną liczbę poznamy we wtorek, gdyż informacje spływają jeszcze z całego kraju. Na stronie maraton.amnesty.org.pl stale aktualizowany jest ostateczny wynik.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz jedenasty w dniach 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny bez przerwy pisano ręcznie listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Pisali uczniowie ze szkolnych grup Amnesty International, studenci na uniwersytetach oraz rodzice z dziećmi. Pisaliśmy całą noc, walcząc ze zmęczeniem, w klubach, kawiarniach i w szkołach.
Tradycyjnie najwięcej listów powstało w grupach szkolnych w Birczy, Zabrzu, Zabłudowie, Białymstoku, Jaworze i Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku pisaliśmy apele do władz m.in. o uwolnienie chińskiej obrończyni praw kobiet Mao Hengfeng, birmańskiej opozycjonistki Su Su Nway i pakistańskeij chrześcijanki zagorżonej karą śmierci za -bluźnierstwo wobec proroka Mahometa-. Pisaliśmy o zapewnienie bezpieczeństwa meksykańskiego księdza Alejandro i Normy Cruz – gwatemalskiej działaczki walczącej z przemocą wobec kobiet.
Jak co roku pisały z nami znane osobowości. We Warszawie gośćmi Maratonu byli m.in. Józef Pinior, Adam Szostkiewicz, Halina Bortnowska, Grzegorz Miecugow, Artur Domosławski i Ewelina Flinta.
Wiedziałem to od prokuratury, wiedziałem to od władz więziennych, że jest masa listów w mojej obronie z całego świata,- – mówi były europoseł Józef Pinior, były więzień sumienia Amnesty International. Dodał również, iż widział zmianę w zachowaniu strażników więziennych, którzy musieli słyszeć w Wolnej Europie o akcjach prowadzonych przez Amnesty International na całym świecie w obronie polskich więźniów sumienia.
Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji. Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów.
W tej chwili apelujemy o wpłaty, które pomogą nam sfinansować zakup znaczków i szybko wysłać listy. Wszystkie informacje są dostępne na www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2508