16 września: Globalny Dzień Działania na rzecz Darfuru

Darfur jest położony w zachodniej części Sudanu i zajmuje obszar, którego wielkość jest porównywalna do terytorium Francji lub Teksasu. Od 2003 roku jest areną krwawego konfliktu, który pochłonął już ponad 200 tysięcy ofiar. Trwające od 5 lat walki między arabskimi koczownikami a czarną ludnością osiadłą zmusiły ponad 2 miliony ludzi do opuszczenia swoich domów. Uciekli na pustynię lub do przepełnionych obozów.
Rząd Sudanu udaje, że nie uczestniczy w tym konflikcie, tymczasem wspiera atakami z powietrza dokonujących grabieży i zbrodni wojennych Dżandżawidów (wojowników na koniach).
Broń w rejon konfliktu dostarczają Chiny i Rosja.
Niektóre regiony Darfuru są tak niebezpieczne, że nie dociera tam żadna pomoc humanitarna.
16 września przypada Globalny Dzień Działania na rzecz Darfuru. Członkowie Amnesty International z całego świata we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi będą tego dnia organizować akcje i happeningi informujące o tragedii w tym regionie Sudanu. Ich celem będzie  zachęcenie jak największej liczby ludzi do podjęcia działań na rzecz ochrony i pomocy ofiarom tego konfliktu oraz przekonanie przywódców państw do podjęcia aktywnych kroków w kierunku jego zakończenia. 
Polska sekcja Amnesty International nie organizuje w tym roku żadnej akcji. Będziemy natomiast działać z pomocą internetu i radia.
10 września w kilku ogólnopolskich i lokalnych rozgłośniach rozpocznie się emisja spotów radiowych, zachęcających do udziału w akcji za pośrednictwem strony www.amnesty.org.pl. Wspierają nas m.in.: TOK Fm, Radio Zet, Antyradio i Trójka.
Na stronie internetowej akcji znajdziemy wiele informacji na temat genezy, przebiegu i konsekwencji konfliktu w Darfurze oraz zdjęcia i świadectwa jego ofiar. Przede wszystkim jednak umieszczono tam 2 elektroniczne listy do wysłania do prezydentów El-Bashira i Putina, odpowiedzialnych za pogłębianie tego tragicznego w skutkach konfliktu.
W  liście do prezydenta Sudanu domagamy się ochrony cywilów i uchodźców z  Darfuru. Już czas by sudańskie władze przestały wspierać bezkarnych i okrutnych Dżandżawidów a zajęły się zagwarantowaniem bezpieczeństwa i pomocą ludności, która straciła dobytek całego życia w wyniku toczonych walk.
Prezydenta Putina wzywamy do zaprzestania eksportu broni w rejon konfliktu wbrew embargu ONZ oraz – przez członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa tej organizacji – wywarcia skutecznego wpływu na rządy Sudanu i Czadu by zapewniły dostateczną i należytą ochronę cywilom i uchodźcom z rejonu walk.

Przyłącz się do naszej akcji!

Dowiedz się więcej o sytuacji w Darfurze

Wyślij list do Prezydenta Sudanu

Wyślij list do Prezydenta Putina