17 maja – Dzień Milczenia w 7 miastach Polski – Amnesty International

17 maja – Dzień Milczenia w 7 miastach Polski

Amnesty International zaplanowała na 17 maja akcje popracia dla świata bezpiecznego dla osób LGBT w siedmiu miastach Polski: Białymstoku, Bydgoszczy (Lambda), Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. 

-Ten dzień jest okazją, żeby przypomnieć, że jeśli homofobia ma naprawdę zniknąć, zmiany muszą zajść w nas samych,- – mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International. -17 maja nie jest datą przypadkową, tego dnia w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualizm nie jest schorzeniem psychicznym i od 2005 roku 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.-

Amnesty International alarmuje, że na całym świecie przypadki dyskryminacji, gróźb, znęcania się, stosowania tortur, a nawet zabójstw na osobach ze względu na ich orientację seksualną są bardzo częste. W Iraku tylko do kwietnia tego roku stwierdzono zabójstwa co najmniej 25 mężczyzn przez radykalne organizacje religijne z powodu tego, że byli oni homoseksualistami lub byli za takich postrzegani. W wielu innych krajach świata ujawnienie swojej orientacji seksualnej przez osoby LGBT naraża je na niebezpieczeństwo.

Według najnowszego raportu przygotowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii geje i lesbijki są w Polsce traktowani jak obywatele drugiej kategorii, a poziom homofobii wciąż jest wysoki. Ponad połowa (51 proc.) osób homoseksualnych i biseksualnych doświadczyła przemocy psychicznej z powodu swojej orientacji seksualnej, a 17,6 proc. przemocy fizycznej. Dodatkowo, jak informują przedstawiciele KPH, w polskim prawie dyskryminacja ze względu na orientację seksulaną jest ścigana z oskarżenia prywatnego, a nie z urzędu. 

Dzień Milczenia jest dniem, w którym wszyscy, którzy wspierają tworzenie bezpieczne środowisko dla osób LGBT składają śluby milczenia, by uznać i zaprotestować przeciwko prześladowaniom, uprzedzeniom i dyskryminacji, które w efekcie skazują osoby LGBT na milczenie. Zamiast o tym mówić, uczestnicy akcji organizowanych przez Amnesty International będą rozdawać karteczki z nadrukiem o następującej treści:  

-Proszę zrozum moje powody do nie odzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualnych i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie– 

Program:

Białystok – godz. 12:00, Plac Miejski
Bydgoszcz – godz. 14:00, Plac Wolności – Stary Rynek
Lublin – godz. 13:00, deptak od strony ul. Staszica
Łódź – godz. 15:00, Central 2, al. Piłsudskiego 4
Szczecin – godz. 14:30 zbiórka na dziedzińcu Zamku. 
Trasa przemarszu: Zamek – Plac Żołnierza – Plac Lotników – Aleja Jana Pawła II – Urząd Miejski – Jasne Błonia
Warszawa – godz. 12:00 pod pomnikiem Kopernika, na Krakowskim Przedmieściu.
Toruń – godz. 13.00, Rynek Staromiejski

Więcej informacji na www.amnesty .org.pl

Dodatkowe informacje:

Kontakt z koordynatorami akcji w poszczególnych miastach za pośrednictwem Rzeczniczki Prasowej.

Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International Polska
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.pl

Tomasz Felczak
Koordynator akcji Dzień Milczenia
tomasz.felczak@amnesty.org.p

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

3099