19 rocznica wydarzeń na Placu Tiananmen – Amnesty International

19 rocznica wydarzeń na Placu Tiananmen

4 czerwca 2008 roku zebraliśmy się przed Ambasadą Chińską, by uczcić pamięć ofiar wydarzeń na Placu Tiananmen. Wyraziliśmy solidarność z rodzinami ofiar tragedii, a także zaapelowaliśmy o uwolnienie wszystkich tych, którzy wciąż przebywają w więzieniach za to, że wzięli udział w pokojowym proteście studentów.

Przypomnieliśmy również o obietnicach, jakie złożyły władze chińskie w 2001 roku, kiedy przyznano Chinom organizację Igrzysk Olimpijskich. Obiecano wówczas m.in. zmniejszenie liczby egzekucji i całkowitą wolność mediów.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar niedawnego trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan.
Przypomnieliśmy o losach ludzi, którzy uczestniczyli w proteście w 1989 roku oraz o Matkach z Tiananmen, organizacji praw człowieka, która skupia około 130 aktywistów, głównie matek osób, które zginęły na Placu. Od 19 lat domagają się one aby:
– pozwolono rodzinom ofiar okazywać żałobę w miejscach publicznych,
– zakończyły się prześladowania ofiar i ich rodzin,
– uwolniono tych, którzy od 1989 roku siedzą w więzieniach za uczestnictwo w proteście
– władze spełniły obietnicę dokładnego i otwartego śledztwa publicznego w sprawie wydarzeń z 4-go czerwca 1989 roku.
W 2007 roku władze chińskie po raz pierwszy umożliwiły jednej z matek zapalenie świeczki przed zdjęciem syna, który zginął 4 czerwca 1989 roku na Placu Tiananmen. Tę zgodę traktujemy jako pozytywny sygnał i oczekujemy, że władze chińskie zmierzą się z tragedią, jaka wydarzyła się 19 lat temu, a także umożliwią publiczną debatę na temat wydarzeń na Placu Tiananmen.
Przed ambasadą udało nam się również stworzyć mur solidarności z ofiarami prześladowań w Chinach, który symbolizował zamknięcie się Chin na prawa człowieka. Osoby, które trzymając się za ręce utworzyły mur, na szyjach miały zawieszone tabliczki z nazwiskami osób, których prawa zostały naruszone. Takie same tabliczki zakładane są w Chinach skazańcom.
Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim tym, którzy spędzili z nami ten środowy wieczór przed ambasadą i którzy podpisali nasze petycje, przyłączając się tym samym do apelu o przestrzeganie praw człowieka we współczesnych Chinach. Przeprowadzona przed ambasadą w rocznicę tragicznych wydarzeń na Placu Tiananmen akcja, była ważną częścią naszej Kampanii Chińskiej, którą rozpoczęliśmy w tym samym miejscu 27 kwietnia 2008.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3559