2/3 społeczeństwa irlandzkiego za dekryminalizacją aborcji – Amnesty International

2/3 społeczeństwa irlandzkiego za dekryminalizacją aborcji

Władze Irlandii są pod coraz większą presją, by zmienić prawo dotyczące przerywania ciąży, jedno z najbardziej restrykcyjnych na świecie, podkreśla Amnesty International powołując się na opublikowane dziś wyniki badania opinii publicznej.

– 45% Irlandczyków i Irlandek uważa, że przerwanie ciąży powinno być kwestią wyboru kobiety, kolejne 36% twierdzi, że powinno być dostępne w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety, gwałtu i poważnego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu;

– 64% osób nie wiedziało, że przerwanie ciąży w Irlandii jest przestępstwem, nie licząc sytuacji poważnego zagrożenia życia kobiety;

–  68% przyznało, że prawo antyaborcyjne zmusza kobiety do poddawania się niebezpiecznym zabiegom, a 68%, że nie przeszkadza ono kobietom przerwać ciążę poza systemem;

– 71% przyznało, że obecne prawo stygmatyzuje kobiety, które przerwały ciążę;

– Szacunkowo 4000 kobiet podróżuje co roku do Wielkiej Brytanii, by przerwać ciążę.
W tym momencie prawo irlandzkie dopuszcza przerwanie ciąży tylko w przypadku poważnego zagrożenia dla życia kobiety. Badanie przeprowadzone przez RED C Research and Marketing dla Amnesty International pokazuje, że większość społeczeństwa nie zgadza się obowiązującymi sankcjami karnymi dla kobiet i lekarzy przerywających ciążę. W tym momencie grozi im 14 lat więzienia.

– Jasne jest, że opinie dotyczące przerywania ciąży bardzo się zmieniły w ostatnim czasie. Społeczeństwo o wiele lepiej rozumie sytuację kobiet i większość jest przeciwko kryminalizacji aborcji. Wyniki badania pokazują, że społeczeństwo myśli inaczej niż rządzący, dlatego publiczna rozmowa o zmianie prawa jest pilnie potrzebna. Teraz to nie jest już  tylko kwestia praw człowieka, ale również woli większości społeczeństwa – mówi Colm O’Gorman, dyrektor Amnesty International Ireland.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób w dn. 11-14 maja br.

9 czerwca Amnesty International opublikowała raport o skutkach restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego She Is Not a Criminal: The Impact of Ireland’s Abortion Law (Ona nie jest przestępcą: skutki irlandzkiego prawa aborcyjnego). Również ONZ wezwała Irlandię do zmiany prawa.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

1125