24 godziny dla praw człowieka ? Zbliża się X Maraton Pisania Listów, 12-13 grudnia 2009 – Amnesty International

24 godziny dla praw człowieka ? Zbliża się X Maraton Pisania Listów, 12-13 grudnia 2009

Zaczęliśmy pisać w 2001 roku w Polsce. Pomysł podchwyciły sekcje Amnesty w innych krajach. W ciągu tych lat napisaliśmy w sumie ponad milion listów.
W zeszłym roku wysłaliśmy 295 tysięcy apeli, z czego 78843 z Polski. W Polsce akcja odbyła jednocześnie w około 100 miejscowościach. Zorganizowali ją wolontariusze z grup lokalnych Amnesty oraz młodzież z grup szkolnych Amnesty.
W tym roku chcemy pomóc między innymi tym osobom:
Rita Mahato, Nepal
Rita Mahato ma 30 lat. Mieszka i pracuje w regionie Siraha, w południowo-wschodnim Nepalu. Świadczy pomoc medyczną kobietom, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i gwałtem, jeżeli będzie kontynuować swoją pracę. Będziemy domagać się zapewnienia jej bezpieczeństwa.
Nguyen Van Dai, Wietnam
Nguyen Van Dai ma 40 lat. Jest prawnikiem i obrońcą praw człowieka. W maju 2007 roku został skazany na 5 lat więzienia za prowadzenie -wrogiem propagandy przeciwko państwu-. Uważamy go za więźnia sumienia i będziemy domagali się jego natychmiastowego zwolnienia
Wiemy, że nasze listy odnoszą skutek. Czasem to jedyne, co może pomóc. Oto przykłady:
-Spędziłam 900 dni na -wyspie tortur-, z czego 700 w izolatce. Wytrzymałam tylko dzięki wsparciu ludzi, którzy niepokoili się o mój los. Tylko to dawało mi siłę.-

Mutabar Tadżibajewa, szefowa niezależnej niezarejestrowanej organizacji praw człowieka Klub Utiuraklar (Ogniste Serca) z Uzbekistanu. W marcu 2006 skazano ją na osiem lat więzienia. Pisaliśmy listy w jej sprawie i do niej bezpośrednio na Maratonie w grudniu 2006. Została zwolniona przed terminem w czerwcu 2008.
-To taka ulga. Po raz pierwszy od 3 grudnia [2008] moje życie znowu stało się zwyczajne-


Jestina Mukoko, działaczka pokojowa z Zimbabwe. Została porwana 3 grudnia 2008 roku, przez pewien czas nie było wiadomo, gdzie przebywa. Pisaliśmy w jej obronie na Maratonie 2008. 23 grudnia odnalazła się na posterunku policji – postawiono jej zarzut szkolenia zbrojnej opozycji. Z aresztu wyszła w marcu. Zarzuty wobec niej zostały odrzucone we wrześniu tego roku przez Sąd Najwyższy Zimbabwe.
Grupy lokalne Amnesty International przygotują publiczne miejsca pisania listów w największych polskich miastach. Jeżeli chciałbyś przygotować publiczne miejsce pisania w mieście, gdzie nie ma grupy lokalnej Amnesty – prosimy, skontaktuj się z nami pod adresem wojciech.makowski@amnesty.org.pl (szkoły: anna.kuczak@amnesty.org.pl
MIEJSCA PISANIA LISTÓW DOSTĘPNE CAŁĄ DOBĘ (lub prawie całą dobę)
Białystok
Kkubokawiarnia Kopiluwak, Sieniewicza 9
Bielsko-Biała
Kawiarnia Pod Sceną, ul. 1 maja 1 (12.00-02.00)
Katowice
Kawiarnia Akant, ul. Teatralna 9
Kraków

  • Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2,
  • Nowa Prowincja, ul. Bracka 3-5,
  • Cafe Gołębia 3, ul. Gołębia 3,
  • Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4,
  • Krakowskie Centrum Kinowe ARS, ul. św. Jana 6

Łódź

  • Klub Luka, ul. Zgierska 26
  • Oberża Folkowa "Zapiecek", ul. Piotrkowska 43

Toruń
Piwnica pod Aniołem, Rynek Staromiejski 1 (przerwa 20.00-10.00 – wtedy Maraton w innym miejscu)
Warszawa

  • Klub Chłodna 25
  • Teatr Dramatyczny, pl. Defilad 1 (PKiN)

Wrocław
Falanster, ul. Świętego Antoniego 23

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2914