W 2020 roku Stowarzyszenie Amnesty International obchodzi 30-ste urodziny! Dołącz do celebracji praw człowieka! #30AmnestyPL #Pokolenieprawczłowieka
Antologia „Wierzymy w Wolność”
Z okazji jubileuszu realizujemy wyjątkowy projekt, który powstaje we współpracy z polskimi twórcami i agencją kreatywną 180heartbeats+JUNG v MATT. „Wierzymy w wolność” to zbiór opowiadań o prawach człowieka. Opowiadania ze zbioru “Wierzymy w wolność” będą cyklicznie publikowane na naszej stronie.
W projekcie wzięli udział: Sylwia Chutnik, Martyna Bunda, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek. Wypełnij formularz i zapisz się, aby pobrać publikowane przez nas opowiadania!
30 lat Dobrych Wiadomości
Chcielibyśmy przedstawić wyjątkowe osoby, o których los organizacja walczyła w czasie ostatnich 30 lat. Będą to Dobre Wiadomości! Publikujemy w tym wpisie historie osób z całego świata. Śledźcie nasze kanały w mediach społecznościowych, aby ich nie przegapić.
Najbliższe wydarzenia, które organizujemy w ramach 30-lecia:
W ramach obchodów 30-lecia Amnesty International w Polsce planujemy organizację wydarzeń i akcji, które chcemy z Wami współtworzyć.
10 października o godzinie 17 spotykamy się na debacie online o prawach człowieka: „Prze/yszłość to dziś. Jak wyzwania dla praw człowieka zmienią się w nadchodzącym czasie?”. Naszymi gośćmi będą:
- Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich 2015-2020,
- Marzanna Pogorzelska, edukatorka i rzeczniczka ds. równego traktowania Uniwersytetu Opolskiego,
- Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018 i finalista Global Teacher Prize 2020,
- Miłosz Herka, aktywista i działacz młodego pokolenia, reprezentant Polski w Amnesty Global Youth Collective.
Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.
Śledź #30AMNESTYPL w social mediach
→ 30-lecie Amnesty PL: Curated tweets by amnestyPL
Nasza praca na rzecz praw człowieka nie byłaby możliwa, gdyby nie Wy. Wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego z okazji tego jubileuszu to my chcemy złożyć Wam życzenia. Napisz nam na Facebooku, czego możemy Ci życzyć z okazji naszych 30-tych urodzin!
DOŁĄCZ!
Zostań obrońcą praw człowieka! Dzięki regularnemu wsparciu razem możemy działać na rzecz praw człowieka!
Poznaj historię Amnesty International w Polsce
Dokładnie 6 czerwca 1990 roku sąd w Gdańsku zarejestrował Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce. 30 lat temu powstanie organizacji wspierali m.in. działacze demokratycznej opozycji, budujący w Polsce podstawy społeczeństwa obywatelskiego.
→ Przeczytaj o początkach Stowarzyszenia Amnesty International.
→ Przeczytaj wywiad z Julią Sherwood, która wspierała rozwój Amnesty w Polsce w latach 90.
Pierwsze akcje miały miejsce już w czasach PRL
W 1975 roku Emil Morgiewicz i Adam Wojciechowski (b. więźniowie sumienia) zostali członkami Amnesty International i założyli pierwszą, nieformalną grupę Amnesty International w Polsce. Dołączyły do nich osoby związane z ROPCiO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela) i KOR (Komitet Obrony Robotników).
W latach 80. w kontakcie z międzynarodową Amnesty International byli prawnicy broniący działaczy demokratycznej opozycji. W Trójmieście amnestyjne czasopismo „Amnesty Newsletter” dystrybuował Ruch Wolność i Pokój. Później osoby związane z tym ruchem tworzyły polską sekcję Amnesty International, razem z byłymi działaczami Solidarności i innymi osobami, które chciały w Polsce budować społeczeństwo obywatelskie.
→ Przeczytaj więcej w artykułach Christie Miedema „Prehistoria Amnesty Polska”.
Największym wydarzeniem, jakie Amnesty International organizuje co roku w Polsce jest Maraton Pisania Listów. Akcja wymyślona w Warszawie w 2001 roku stała się międzynarodowym wydarzeniem w obronie osób, których prawa człowieka są łamane.
→ Przeczytaj więcej o tym jak powstał Maraton Pisania Listów.
Pióro Nadziei
Piórem Nadziei Amnesty International chce nagradzać osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatem nagrody mogą zostać dziennikarze_dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych.
W tym roku przyznaliśmy nagrodę już po raz 18. Gratulujemy zwycięzcom nagrody Pióro Nadziei 2019 Markowi i Tomaszowi Sekielskim oraz Ewie Ewart, która otrzymała nagrodę specjalną za całokształt pracy medialnej na rzecz praw człowieka. Wśród nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2019 znaleźli się również: Anna Gmiterek-Zabłocka, Anna i Jakub Górniccy oraz Maja Staśko.