42000 listów z Polski w obronie praw człowieka! – Amnesty International

42000 listów z Polski w obronie praw człowieka!

Od 12.00 w sobotę do 12.00 w niedzielę trwał Maraton Pisania Listów – coroczna akcja na rzecz konkretnych osób, których podstawowe prawa zostały pogwałcone. Wynik Polski jest drugi na świecie – z 40 krajów, które wzięły udział w Maratonie, więcej napisali tylko Amerykanie (78 tysięcy listów). Jest to prawie dwa razy więcej, niż w zeszłym roku (wtedy z Polski wyszło niecałe 22 tysiące listów). Najwięcej listów napisały grupy szkolne: w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie)  – 5863 i Zabłudowie (woj. podlaskie) – 4198. W tym roku większość osób, w obronie których pisaliśmy, to kobiety.
                       
Maraton wsparło wiele osób publicznych. Do króla Arabii Saudyjskiej napisała Ewelina Flinta (w sprawie -dziewczyny z al-Qatif-, która została zgwałcona, a następnie ukarana za przebywanie sam na sam z obcymi mężczyznami). Izabela Jaruga-Nowacka napisała do władz Iranu w sprawie skazanej na karę śmierci w nierzetelnym procesie 17-latki Delary Darabi. Jestem politykiem, członkiem polskiego parlamentu i obywatelką Polski i jak miliony ludzi na świecie uważam, że kara śmierci powinna być natychmiast zniesiona – na całym świecie – napisała posłanka.
                       
W Warszawie krótki i dosadny list do ambasadora Chin  w sprawie więzionego za przekonania Bu Dongwei napisał były więzień sumienia, obecny wicenaczelny -GW- Seweryn Blumsztajn: –Wasza Ekscelencjo, Proszę natychmiast uwolnić pana Bu Dongwei, skazanego na 2,5 roku za uczestnictwo w ruchu Falun Gong. Przypominam Panu, że to nie Pański interes, ani władz Chin, jak się modli Pan Bu Dongwei. Zamordowaliście już tyle milionów ludzi, oszczędźcie przynajmniej tego jednego. Z demokratycznym pozdrowieniem, Seweryn Blumsztajn, Warszawa-. We Wrocławiu list napisał inny były więzień sumienia, Władysław Frasyniuk, a także poseł PO Michał Jaros. W Zielonej Górze na Maraton przyszedł Grzegorz Miecugow z TVN 24. W Warszawie do uczestnictwa w Maratonie zachęcała drużyna Legii, która przed sobotnim meczem z Górnikiem Zabrze wyszła na boisko w koszulkach z logo Amnesty i Maratonu. Na Maraton w Warszawie przyszła też Anna Samusionek (pisała do Izraela, w sprawie Palestynki Nury Muhammad – matki szóstki dzieci, więzionej bez sądu i postawienia zarzutów). Listy znanych osób są dostępne na stronie Maratonu.

Wszystkie listy były pisane ręcznie i zostaną wysłane zwykłą pocztą, aby pokazać władzom, które łamią praw człowieka, że ich nadawcy gotowi są poświęcić sporo czasu i pieniędzy, aby wziąć udział w proteście.
                       
Podstawowe fakty:

To ósma edycja Maratonu. Wymyśliliśmy go w warszawskiej Amnesty. Teraz pisało z nami ponad 40 krajów.
Z 12 akcji, w których wzięliśmy udział w poprzednim Maratonie, 6 zakończyło się już całkowitym spełnieniem naszych żądań (m.in.  z Algierii, Peru, Demokratycznej Republiki Konga i Iranu).
Dlaczego ta data- Bo 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – rocznica przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948).
Następny Maraton – za rok

Wszystkie informacje: www.maraton.amnesty.org.pl .

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3707