W poniedziałek, 15 czerwca, o uwolnienie Aung San Suu Kyi zaapelowało w petycji złożonej z 64 słów ponad stu byłych więźniów politycznych z 20 krajów, w tym Lech Wałęsa. -Trwające pozbawienie wolności jest atakiem na prawa człowieka wszystkich 2156 więźniów politycznych w Birmie- – piszą byli więźniowie. Zaapelowali oni do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wywarcie nacisku na Birmę oraz wprowadzenie globalnego embarga na dostawy broni dla tego kraju.
-Pamiętając o Aung San Suu Kyi musimy pamiętać również o ponad 2000 innych więźniów politycznych, którzy są obecnie przetrzymywani przez birmańską juntę wojskową w bardzo złych warunkach urągających wszelkim standardom.- powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International.
Do tej pory, prócz ponad ośmiu tysięcy internautów, życzenia złożyło wiele znanych osób. -Generałowie więżą cię, ale nie mogą uwięzić nadziei. Ja również spędziłem wiele urodzin w więzieniu i od Ciebie nauczyłem się, że duszy człowieka na można zdusić; kajdany kiedyś opadną i tam, gdzie rządził terror, zatriumfuje wolność-, napisał Mohamed Nasheed, prezydent Malediwów, były więzień sumienia Amnesty International.
-Dołączam swój głos do coraz większej grupy tych, którzy żądają twojego uwolnienia. Świat za długo zachowywał bierność wobec tej niesprawiedliwości. To się teraz zmienia. Fala apeli o Twoje uwolnienie wzbiera w Europie, Azji i na całym świecie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby te urodziny były Twoimi ostatnimi w niewoli- – powiedział premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown w wypowiedzi umieszczonej na kanale Youtube Downing Street.
Do życzeń i wezwań do uwolnienia Aung San Suu Kyi dołączyli też m.in. Julia Roberts, David Beckham, Yoko Ono, George Clooney, Robert De Niro, Scarlett Johansson, Nicole Kidman, Madonna, Steven Spielberg, Orhan Pamuk, George Soros i arcybiskup Desmond Tutu.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz, Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International Polska
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail:[email protected]