650 tysięcy osób z całego świata mówi NIE prześladowaniom gejów w Czeczenii – Amnesty International

650 tysięcy osób z całego świata mówi NIE prześladowaniom gejów w Czeczenii

Amnesty International na całym świecie zebrała 650 000 podpisów pod petycją wzywającą władze rosyjskie i czeczeńskie do zatrzymania prześladowań gejów w Czeczenii. Organizacja przekaże blisko 5000 podpisów zebranych w Polsce Ambasadzie Rosji w poniedziałek o 12:00.

– Rosyjskie władze muszą zapewnić bezpieczeństwo osobom, które mogą znajdować się w niebezpieczeństwie w Czeczenii z powodu swojej orientacji seksualnej i zdecydowanie potępić wszelkie dyskryminujące wypowiedzi ze strony władz, które prowadzą do przyzwolenia na dalszą przemoc – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

1 kwietnia rosyjska niezależna Nowaja Gazieta udokumentowała, że ponad 100 mężczyzn uważanych za gejów, zostało porwanych w ramach skoordynowanych działań. Mężczyźni byli torturowani i źle traktowani, zmuszani do ujawnienia danych znanych im osób LGBTI. Podano także informacje o co najmniej 3 mężczyznach, którzy zostali zabici przez porywaczy, choć faktyczna liczba zabójstw może być wyższa.

– Zegar tyka dla gejów w Czeczenii, którzy żyją w cieniu przerażającej czystki. Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Polskę, by otworzyła drzwi dla osób, które uciekają przed prześladowaniem w Czeczenii.

W przekazaniu petycji wezmą udział Slava Melnyk, sekretarz zarządu Kampanii Przeciw Homofobii oraz Piotr Godzisz, członek zarządu Lambdy Warszawa, a także dziennikarka Nowej Gaziety Jelena Kostiuczenko oraz aktywistka LGBTI z Rosji Tatiana Winniczenko.

– Rosyjskie władze muszą publicznie potępić groźby, jakie otrzymują dziennikarze i przeprowadzić niezależne i bezstronne śledztwo w sprawie pogróżek, jakie otrzymywali pracownicy Nowej Gaziety po ujawnieniu informacji o sytuacji w Czeczenii.

Rosyjskie władze rozpoczęły wstępne śledztwo w sprawie doniesień o prześladowaniach. Amnesty International wzywa do przeprowadzenia pełnego dochodzenia i podjęcia niezbędnych kroków dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które mogą być wciąż zagrożone w Czeczenii.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

13460