Brat Fomusoh Ivo Feh trzyma jego zdjęcie

Kamerun: uwolnienie studentów skazanych na 10 lat za wysyłanie sobie dowcipów o Boko Haram

Trzech studentów z Kamerunu – Fomusoh Ivo Feh, bohater Maratonu Pisania Listów, Afuh Nivelle Nfor i Azah Levis Gob skazano w 2016 roku na 10 lat więzienia za przesłanie sarkastycznej wiadomości tekstowej, która odnosiła się do Boko Haram.

Po ich uwolnieniu 27 grudnia 2021 Samira Daoud, dyrektor Amnesty International ds. Afryki Zachodniej i Środkowej, powiedziała:

“Uwolnienie Fomusoh Ivo Feh, Afuh Nivelle Nfora i Azah Levis Goba, trzech młodych mężczyzn, którzy zostali absurdalnie ukarani za zwykłe podzielenie się dowcipem na swoich telefonach komórkowych jest wielką ulgą. Cieszymy się, że zostali zwolnieni i po siedmiu długich latach za kratkami w końcu mogli ponownie połączyć się ze swoimi rodzinami”.

“Wszyscy, którzy niestrudzenie prowadzili kampanię na rzecz ich uwolnienia, byli zachwyceni, że są wreszcie wolni. Wśród świętujących osób jest ponad 300 000 ludzi na całym świecie, którzy podczas Maratonu Pisania Listów w 2016 roku napisali do prezydenta Paula Biyi, prosząc go o zakończenie tej niesprawiedliwości”.

“Tych trzech studentów, którzy korzystali jedynie z prawa do wolności słowa, nigdy nie powinni zostać aresztowani. Władze Kamerunu powinny chronić prawa człowieka i zapewnić wszystkim ludziom swobodę wypowiedzi bez obawy przed represjami” – powiedziała Samira Daoud.

Kontekst informacji

Fomusoh Ivo Feh, Afuh Nivelle Nfor i Azah Levis Gob opuścili więzienie w dniach 25-26 grudnia 2021. Trzej studenci 2 listopada 2016 r. zostali skazani na 10 lat pozbawienia wolności przez sąd wojskowy, który skazał ich za „nieujawnianie informacji dotyczących terroryzmu”.

Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2021 r. o skróceniu ich kary z 10 do 5 lat więzienia, którą już odbyli.

Według ich prawniczki, Victorine Chantal Edzengte, sąd utrzymał w mocy zarzuty przeciwko nim, ale uchylił 10-letni wyrok.

W grudniu 2014 r. Fomusoh Ivo Feh otrzymał wiadomość tekstową od przyjaciela, w której napisano: „Boko Haram rekrutuje młodych ludzi w wieku 14 lat i starszych. Warunki rekrutacji: 4 przedmioty na GCE, w tym religia”.

Wiadomość od przyjaciela miała być komentarzem na temat trudności ze znalezieniem dobrej pracy bez posiadania wysokich kwalifikacji – żartując, że nawet zbrojna grupa Boko Haram nie werbuje bez dobrych wyników egzaminu.

Ivo przekazał wiadomość do Afuha Nivelle Nfora, który wysłał ją do Azah Levis Goba. Jeden z ich nauczycieli zobaczył tekst, skonfiskował telefon i pokazał go policji. Ivo i jego przyjaciele zostali aresztowani. Zostali przeniesieni do więzienia w Jaunde 14 stycznia 2015 r.

Amnesty International prowadziła kampanię na rzecz ich uwolnienia, a ponad 300 000 osób na całym świecie, w tym były kameruński napastnik piłkarski Patrick Mboma, napisało w ich sprawie do prezydenta Paula Biyi.

W 2016 roku w ramach Maratonu Pisania Listów przy współpracy z reżyserem Pawłem Zawadzkim i Studiem CinematicVR powstał film w technologii Virtual Reality, gdzie widzowie mogą poznać historię Fomusoh Ivo Feh jego oczami.

Więcej informacji o sprawie Ivo można znaleźć tutaj, tutaj i tutaj.


Zdjęcie w nagłówku: brat Fomusoh Ivo Feh trzyma jego zdjęcie.