Photo by ARIS MESFirefighters work on a fire on a building after bombings on the eastern Ukraine town of Chuguiv on February 24, 2022, as Russian armed forces are trying to invade Ukraine. SINIS/AFP via Getty Images

Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na prawa człowieka i życie milionów ludzi

Amnesty International wzywa do bezwzględnego przestrzegania międzynarodowego prawa praw człowieka i prawa humanitarnego w związku z wielostronnym atakiem Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się nad ranem 24 lutego.

Nasze najgorsze obawy się ziściły. Rosyjska inwazja na Ukrainę prawdopodobnie doprowadzi do najbardziej przerażających konsekwencji dla życia i praw człowieka milionów ludzi.

Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Amnesty International w Polsce

“Kiedy i rakiety spadają na ukraińskie bazy wojskowe, a także napływają pierwsze doniesienia o użyciu masowej broni przez armię rosyjską, Amnesty International ponawia swój apel o ścisłe przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka. Życie ludności cywilnej, domy i infrastruktura muszą być chronione; masowe ataki i użycie zakazanej broni, takiej jak amunicja kasetowa, nie mogą mieć miejsca. Ponawiamy również nasz apel o natychmiastowe umożliwienie i ułatwienie dostępu organizacjom humanitarnym w celu niesienia pomocy ludności cywilnej dotkniętej działaniami wojennymi”.

Kiedy bomby i rakiety spadają na ukraińskie bazy wojskowe i napływają pierwsze doniesienia o masowym użyciu broni przez armię rosyjską, Amnesty International ponawia swój apel o ścisłe przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka.

Anna Błaszczak-Banasiak

“Amnesty International będzie uważnie monitorować sytuację, aby ujawniać wszelkie przypadki łamania prawa międzynarodowego”.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się wczesnym rankiem 24 lutego. Armia rosyjska poddała ukraińskie bazy wojskowe i lotnicze ciężkiemu ostrzałowi, z użyciem artylerii rakietowej i ataków rakietowych. Tymczasem kolumny czołgów wjechały na terytorium Ukrainy na całej długości granicy.

Tło

Wczesnym rankiem 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Pojawiły się doniesienia o wojskach przekraczających granicę na północy i południu, o eksplozjach w wielu miastach, w tym w stolicy kraju, Kijowie. Przynajmniej raz, w Charkowie, na nagraniu wideo widać, jak ogon rakiety wystrzelonej z ciężkiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Smerch wystaje z chodnika. Celowe ataki na ludność cywilną i mienie cywilne oraz masowe ataki, które zabijają lub ranią ludność cywilną, stanowią zbrodnie wojenne.

Amnesty International już wcześniej ostrzegała o druzgocących dla przestrzegania praw człowieka zagrożeniach związanych z eskalacją działań zbrojnych między Rosją a Ukrainą, w tym o zagrożeniach dla życia, środków do życia i infrastruktury ludności cywilnej, a także o potencjalnych dotkliwych niedoborach żywności i masowych wysiedleniach. Organizacja udokumentowała miażdżące dla praw człowieka żniwo działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy w latach 2014-2015, w którym popełniono zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.


Zdjęcie w nagłówku: Strażacy gaszą ogień budynku zbombardowanego we wschodniej Ukrainie w miejscowości Czuhujiw, 24 lutego 2022, po tym jak rosyjskie wojska dokonały ataku na Ukrainę. ©ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images