Amnesty International udokumentowała czystki etniczne wobec mniejszości Rohingjów. Wskutek owych czystek i kryzysu humanitarnego ponad 400 tysięcy Rohingjów przekroczyło granicę z Bangladeszem, który nie jest w stanie samodzielnie zapewnić im pomocy.
Dowody gromadzone przez Amnesty International mogą potwierdzać masowe stosowanie taktyki spalonej ziemi w północnej części stanu Rakhine, w którym służby bezpieczeństwa Mjanmy oraz lokalne bojówki podpalają wsie ludności Rohingja i strzelają do przypadkowych osób, próbujących uciekać. Przeprowadzona przez Amnesty analiza danych dotyczących wykrytych pożarów, zdjęcia satelitarne, a także zdjęcia i filmy z miejsc zdarzeń oraz wywiady z dziesiątkami naocznych świadków w Mjanmie na granicy z Bangladeszem, dostarczają dowodów na zorganizowaną kampanię systematycznych podpaleń wymierzoną przeciwko wioskom Rohingjów na północy stanu Rakhine, która rozpoczęła się 25 sierpnia br.
Polska w czerwcu 2017 roku została wybrana do Rady Bezpieczeństwa jako niestały członek i swoją kadencję rozpoczyna 1 stycznia 2018 r. Wybór Polski do grona krajów, które podejmują najważniejsze decyzje w zakresie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, zobowiązuje już teraz nasz kraj do podjęcia kroków w sprawie kryzysu w Mjanmie i okazania przywiązania do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i poszanowania praw człowieka.
Treść listu dostępna poniżej.