To Ty wybierasz z kim chcesz być blisko i to jest oczywiste
Drugą oczywistością jest to, że seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy. Bez względu na to, czy chcesz intymności z osobą, którą znasz krótko, czy z którą jesteś w związku.
Wezwij Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt.
TAK to miłość! – wywiady
Przeczytaj wywiady z parami, z którymi rozmawia nasz koordynator kampanii, Miko Czerwiński.
Mądre i czułe rozmowy o tym, jak rozmawiać o zgodzie na seks, publikowane we współpracy z magazynem Wysokie Obcasy. Zdjęcia wykonała Helena Majewska.
Natalia i Jacek
„Na początku byliśmy bardziej wstydliwi i jeśli odmawialiśmy sobie seksu, to krępowaliśmy się, a odmowa była rozbudowana, pełna wyjaśnień. Teraz to wygląda inaczej: Chcesz uprawiać seks?, Nie, teraz mi się nie chce. I to przebiega jakoś tak płynnie i bezpiecznie”.
Łukasz i Pitur
„Liczy się nie tylko to, co ja mam w głowie, tylko żebyśmy działali jako para, związek. Dlatego trzeba odłożyć ego na bok i swobodnie rozmawiać o tym, jak wszystko ma działać, łącznie z seksem, tak żeby obu osobom było dobrze i przyjemnie”.
Kristina i Asaf
„Moje znajome czasem tak mówią: dobra, przyszedł mój chłopak i miał ciężki dzień. Nie bardzo chciałam uprawiać seks, ale on już tu przyszedł, więc wiem, że tego ode mnie oczekuje. Dlatego to zrobiłam. I wtedy pytasz samą siebie: czy dobrze się później czułaś?”
Sonia i Gosia
„Tak jak kiedy jemy zupę pomidorową, nie chcemy, by ktoś nam łyżkę wpychał siłą do gardła, tak samo chcemy, żeby nam w seksie było miło, żeby nie było poczucia zawodu, smutku, przemocy”.
Zuza i Alek
„Na początku chyba prawie zawsze mieliśmy ochotę na seks. Z czasem było więcej momentów, w których jedno z nas chciało, a drugie nie, i pytanie o zgodę zaczęło się częściej pojawiać”.
Wiemy, że życie to nie bajka
Czasami robimy rzeczy, których nie chcemy robić. Ale możemy to zmienić. Zabawa i seks są fajne, jeśli się na nie zgadzamy.
Zapytaj o seks. Zapytaj o zgodę. Tak to miłość.
Kultura gwałtu – kurs
Wydaliśmy kurs o kulturze gwałtu przy współpracy z Kasią Koczułap, psycholożką, edukatorką seksualną, autorką „Co z tym seksem?”. Znajdziecie go w aplikacji Kasi – „Co z tym seksem”. Jeśli jeszcze nie pobraliście jej na swoje telefony, możecie to zrobić klikając poniżej:
← Android
← iOS
Seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy
Pytanie o seks nie musi zepsuć tego wyjątkowego „momentu”. Atmosfera czy moment nie są też tak ważne jak poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach intymnych, do którego wszyscy mamy prawo. Chcesz wiedzieć więcej jak się zachować? Przeczytaj naszą broszurę.
Masz pytania na temat wyrażania zgody na seks, jak powinno się definiować gwałt i na temat kampanii „TAK to miłość!”? Sprawdź nasze Q&A!
Dlaczego to jest ważne?
Statystyki z Polski pokazują, że najczęściej tego typu przemocy doznają kobiety.
- 1/20 kobiet doświadczyła przemocy seksualnej
- 1/3 kobiet doświadczyła jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego
- 1/10 zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej na policję
Jakie jest prawo?
Prawo, które obowiązuje w Polsce, uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, a sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła w tej sytuacji głośny i wyraźny sprzeciw. Ta definicja wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w formalnych związkach, w których pytanie o zgodę może wydawać się niepotrzebne.
Trzeba to zmienić!
Przeczytaj więcej o statystykach i obowiązującej legislacji w Europie w naszym raporcie.
7 na 10 Polek i Polaków chce zmiany prawa
W 2020 roku przeprowadziliśmy badania opinii publicznej, z których jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość osób mieszkających w Polsce popiera zmianę prawnej definicji zgwałcenia.
Dodatkowo aż 73% ankietowanych twierdzi, że należy pytać o zgodę na seks.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badań.
DZIAŁAJ TERAZ!
Wezwij Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt