Zunar, Sivarasa i Surendran odznaczają się wielką odwagą, zwracając uwagę świata na niesprawiedliwość taką jak korupcja i nadużycia władzy. Ich uniewinnienie jest krokiem w dobrym kierunku, ale władze malezyjskie powinny robić więcej, aby chronić ludzi, którzy mają odwagę mówić głośno o nieprawidłowościach.
„Nowy rząd powinien wykorzystać okazję do rozpoczęcia nowej ery praw człowieka, przywracając wolność słowa i znosząc ustawę o działalności wywrotowej z 1948 roku – archaiczny akt prawny wykorzystywany, aby uciszyć głosy krytyczne wobec władzy. Władze Malezji powinny także wycofać zarzuty wobec wszystkich innych osób oskarżonych na podstawie tej ustawy oraz upewnić się, że nikt nie zostanie aresztowany, poddany śledztwu, oskarżony lub uwięziony na podstawie tych drakońskich przepisów”.
Tło
Amnesty International prowadziła w ciągu ostatnich trzech lat międzynarodową kampanię na rzecz uniewinnienia Zunara. Zunar został oskarżony 3 kwietnia 2015 roku o rzekome znieważenie sądu w serii tweetów, dotyczących lidera opozycji i byłego więźnia sumienia Anwara Ibrahima.
Dodatkowo Amnesty International wzywało do oddalenia zarzutów przeciwko N. Surendranowi i R. Sivarasiemu, którzy także zostali oskarżeni w 2015 roku za rzekome wywrotowe wypowiedzi na temat sprawy Anwara.
Amnesty International od dawna wyrażało zaniepokojenie stosowaniem ustawy o działalności wywrotowej, aktu prawnego wywodzącego się z czasów kolonialnych i początkowo skierowanemu przeciwko osobom domagających się niepodległości Malezji. W kwietniu 2015 roku parlament przyjął poprawki do ustawy, obejmując nią media elektroniczne i dając władzom szerokie uprawnienia do aresztowania, uwięzienia i stosowania bardziej dotkliwych kar w stosunku do osób krytykujących władze.
Zdjęcie w nagłówku: Zunar w siedzibie Amnesty International w Londynie, lipiec 2016. Copyright Amnesty International.
Rysunki Zunara zrobione dla Amnesty:
Filmik o Zunarze z 2015 r: