Chcemy, żeby internet był bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich. Miejscem, w którym ludzie mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy, dzielić się doświadczeniami i nawiązywać nowe znajomości. Internet powinien nam służyć, a nie nas ograniczać. W idealnym świecie online młodzi ludzie mają bezpieczny dostęp do informacji i narzędzi potrzebnych do rozwijania swoich zainteresowań i karier.
O kampanii
Kampania Amnesty International „Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę” nie tylko uwrażliwia na zjawisko przemocy w internecie, ale przede wszystkim przypomina o narzędziach dzięki którym nie musimy być wobec niej bezradni. Razem możemy zmusić zarówno korporacje takie jak Twitter czy Facebook, jak i nasze władze państwowe do sprawniejszego reagowania na cyberprzemoc. Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę i nie chcemy się temu przyglądać z boku. Musimy to zmienić!
Dołącz do nas. Podpisz nasz apel, weź udział w kursie online, zorganizuj warsztaty w swojej szkole. Pokaż, że jesteśmy razem przeciwko cyberprzemocy!
Dlatego dołącz do nas, by świat online stał się bezpieczniejszym miejscem, a kobiety i dziewczynki w Polsce nie bały się włączać swoich komputerów czy smartfonów. Zaapeluj do rządu, by wprowadził odpowiednie zmiany w prawie.
Jaka jest rzeczywistość?
Jednak nie tak wygląda doświadczenie co piątej młodej kobiety w internecie. Młode kobiety i dziewczyny, które doświadczają cyberprzemocy, często czują się zagrożone, zdezorientowane i bezsilne. Mogą czuć się niepewne siebie, tracić poczucie własnej wartości i mieć obniżone poczucie bezpieczeństwa.
…nadużycia i przemoc ze względu na płeć w internecie naruszają podstawowe zasady równości w prawie międzynarodowym i wolność wypowiedzi
Specjalny sprawozdawca ONZ ds. promowania wolności wypowiedzi oraz Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet
ALGORYTMY NIE ZNAJĄ MORALNOŚCI
Z badań Amnesty International wynika, że kanał „Dla Ciebie” na TikToku rozpowszechnia wśród młodych osób treści szkodliwe dla zdrowia psychicznego. W wielu przypadkach polecane wideo romantyzują lub normalizują temat samobójstwa, a nawet do niego zachęcają.
Jesteśmy całkowicie pozbawieni osłony
badania wpływu mediów społecznościowych na młodych ludzi
W międzynarodowej ankiecie młode osoby dzielą się obawami nt. negatywnego wpływu mediów społecznościowych na prywatność i zdrowie psychiczne.
PLATFORMA EDUKACYJNA STANDBYME
Znajdziesz tu ćwiczenia, dzięki którym dowiesz się więcej o źródłach i konsekwencjach cyberprzemocy ze względu na płeć oraz o tym, w jaki sposób możesz im przeciwdziałać!
Aby zarejestrować się na platformie, użyj kodu aktywacyjnego: SBM.
Kursy
Doxxing, astroturfing, flaming – brzmi obco?
Nie powinno. W necie tego pełno. Ujawnianie danych, manipulacja, agresywne wiadomości to tylko część rodzajów cyberprzemocy, z którymi spotykamy się na co dzień w sieci. Cyberprzemoc jest poważnym problemem, który dotyka przede wszystkim miliony kobiet na całym świecie.
Dowiedz się więcej, zapisz się na kurs o cyberprzemocy
Nasze działania
Młode osoby w całej Polsce angażują się w działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy online.
Zobacz, co działo się w Twojej miejscowości i dołącz do kolejnych wydarzeń!
O projekcie
“StandByMe – razem przeciw przemocy ze względu na płeć”
To projekt edukacyjny, w którym skupiamy się zarówno na zwiększaniu świadomości problemu przemocy ze względu na płeć i cyberprzemocy i reagowania na nią wśród młodych osób, jak i na tworzeniu środowiska szkolnego wolnego od dyskryminacji, uprzedzeń i stereotypów. Działania w projekcie mają na celu wyposażyć rodziców i nauczycieli w narzędzia umożliwiające identyfikowanie i reagowanie na przejawy przemocy offline i online oraz pozwoli osobom biorącym w nim udział na podejmowanie działań przeciw przemocy ze względu na płeć.