Wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach. Dotychczas kolekcja została zaprezentowana podczas dwumiesięcznych wizyt w Brukseli i w Atenach. Prace czterdziestu młodych, dyplomowanych artystek stanowią zbiór fotografii, malarstwa, grafiki oraz instalacji rzeźbiarskich. Tematem przewodnim prac jest sytuacja irańskich kobiet. W swoim życiu i pracy twórczej balansują one na cienkiej czerwonej linii – granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.
Wystawa daje polskim odbiorcom wyjątkową okazję poznania irańskiej sztuki współczesnej. – Prace prezentowane na wystawie stworzone zostały przez kobiety, które nie znają świata poza Republiką Islamską. Wybraliśmy te, które z różnych powodów nie mogły być pokazane w kraju artystek. Tak powstał tytuł wystawy “Unexposed” (“Niewystawione”) – informuje Fery Malek-Madani, kuratorka wystawy.
Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań oraz debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca 2013 roku. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na poniedziałek 15 kwietnia na godz. 18.00. Informacje o wydarzeniach towarzyszących będą na bieżąco publikowane na stronie wystawy, poświęconych jej profilach na Facebooku i Twitterze oraz portalu solidarniziranem.pl.
Projekt zainicjowała Fery Malek-Madani, Belgijka irańskiego pochodzenia, która założyła działające w Brukseli stowarzyszenie Art Cantara. Celem statutowym stowarzyszenia jest popularyzowanie sztuki Iranu na Zachodzie i tworzenie dialogu między kulturami za pomocą wydarzeń artystycznych.
SPOTKANIE
W środę 17 kwietnia serdecznie zapraszamy na godzinę 17:30 do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na debatę “Iran – kraj paradoksów”. Spotkanie inauguruje cykl wydarzeń towarzyszących wystawie “Unexposed”.
W debacie udział wezmą: Fery Malek-Madani – pomysłodawczyni i kuratorka wystawy “Unexposed” Faegheh Shirazi – profesor University of Texas w Austin Spotkanie poprowadzi: Ludwika Włode.
Celem spotkania jest nakreślenie szerokiego tła społeczno-kulturowego wystawy, które pozwoli polskim odbiorcom lepiej zrozumieć Iran – państwo, które zazwyczaj bywa postrzegane jedynie przez pryzmat bieżących wydarzeń politycznych. W trakcie spotkania panelistki postarają się opowiedzieć o irańskim społeczeństwie i tym, jak naprawdę wygląda życie w tym kraju. Zapytamy je o rozdarcie pomiędzy irańskimi zwesternizowanymi i zlaicyzowanymi elitami, a tradycyjnymi masami. Porozmawiamy o tym, jak rewolucja islamska zmieniła sytuację kobiet i jak zmiany zachodzące dziś w całym świecie oddziałują również na Irańczyków, którzy wbrew temu, co może się wydawać na podstawie doniesień zachodnich mediów, z uwagą nie tylko śledzą wszystkie najnowsze światowe trendy ale także nadają im ton. Wystarczy powiedzieć, że język perski jest wśród pięciu najbardziej popularnych języków Internetu. Wreszcie zastanowimy się nad fenomenem kultury i duchowości perskiej, która niezmiennie od tysięcy lat pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących i ciekawych zjawisk na świecie. Ostatnim dowodem jej żywotności i atrakcyjności dla odbiorców spoza Iranu mogą być sukcesy irańskiej sztuki, w tym kinematografii. Wstęp na debatę jest bezpłatny. Strona wydarzenia na Facebooku.