Surowe kary grzywny za ubiór w złym kolorze? Więzienie za post na mediach społecznościowych? Tortury za krzyczenie na ulicy? Siedem lat w kolonii karnej za akcję artystyczną? Cichy, szary świat, w którym ludzie boją się odezwać?

Jak Ty wyobrażasz sobie świat bez protestu?

Żeby dowiedzieć się jak wygląda świat bez protestu nie trzeba wspinać się na wyżyny własnej wyobraźni ani czytać powieści przedstawiających ponure alternatywne rzeczywistości. Nie ma potrzeby sięgania po filmy fabularne ani nawet historyczne. 

Wystarczy przypomnieć sobie wydarzenia z Polski z ostatnich lat. 

Rozlewający ból – film o przemocy policyjnej (Amnesty International i RATS Agency, 2021)

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak ucisza się pokojowe protesty!

To się dzieje – protesty są tłumione na świecie

W Ameryce Południowej nadużywanie broni przez policję podczas zabezpieczania protestów wielokrotnie doprowadzało do obrażeń oczu a nawet utraty wzroku u osób protestujących. Uczestnicy protestów w Iranie są arbitralnie aresztowani, torturowani w więzieniach i skazywani na śmierć na podstawie wymuszonych na nich torturami zeznań. Dzieci podobnie jak dorośli kończą w więzieniach, są bezkarnie zabijane przy tłumieniu protestów i gwałcone przez służby bezpieczeństwa. Z Białorusi i Rosji od lat docierają informacje o brutalnej przemocy wobec osób, które wyrażają sprzeciw przeciwko reżimowi.  

Na całym świecie osoby protestujące są uciszane przez władze. Przy zabezpieczaniu zgromadzeń przez policję są nadużywane m.in. pałki policyjne, gaz łzawiący i gaz pieprzowy, a skutki ich użycia mogą być fatalne dla zdrowia i życia. Mają miejsce zatrzymania, mandaty, kosztowne i rozciągające się w czasie postępowania sądowe. Sposobów na zastraszenie osób protestujących jest wiele i każdy z nich stanowi zagrożenie dla praw człowieka. 

Dlaczego ludzie protestują? Przeczytaj także o społecznych przyczynach protestów.