DOBRA WIADOMOŚĆ: Indie uwalniają więźnia sumienia Kartama Joga
Amnesty International uznała go więźniem sumienia, przetrzymywanym wyłącznie za pokojowe wyrażanie swoich poglądów, oraz prowadziła szeroko zakrojoną kampanię w sprawie jego uwolnienia.
Po opuszczeniu więzienia, Joga powiedział, że wiadomości ze słowami wsparcia przesyłane przez działaczy Amnesty International były “jednym z głównych czynników”, który pomógł mu w zachowaniu nadziei na uwolnienie.
Wezwał do wypuszczenia siedmiu innych aktywistów z Komunistycznej Partii Indii (CPI), którzy, jak powiedział, są atakowani i więzieni pod fałszywymi zarzutami za pokojowe bronienie praw społeczności Adiwasi.
– Uniewinnienie i wypuszczenie Kartama Joga stanowi spektakularne zwycięstwo sprawiedliwości i razem z nim wzywamy do wypuszczenia wszystkich osób nadal przetrzymywanych pod zarzutami natury politycznej wyłącznie dlatego, że w sposób pokojowy bronili praw Adivasi – mówi G. Ananthapamanabhan, Dyrektor Naczelny Amnesty International w Indiach.
Jako członek CPI Joga został wybrany do lokalnego organu samorządowego w rejonie Dantewada w gęsto zalesionym regionie Bastar w Chhattisgarh.
Po aresztowaniu w dniu 14 września 2010 spędził cztery miesiące w więzieniu Dantewada i ponad dwa lata w więzieniu Jagdalpur.
Pozostałe zarzuty przeciwko niemu – związane z domniemanymi przestępstwami popełnionymi w latach 2009 i 2010 – zostały już odrzucone w ubiegłym roku.
Zarzuty te obejmowały współpracę z maoistyczną grupą zbrojną przy zasadzce i zabiciu 76 policjantów, zamordowaniu przywódcy rządzącej Partii Bharatiya Janata (BJP), przy dwóch wybuchach, których celem była ciężarówka i biuro samorządowe, oraz w ataku na posiadłość przywódcy Kongresu w Nakulnar w dystrykcie Dantewada.
Nadużycia i bezkarność w Chhattisgarh
Amnesty International wieży, że Joga był przedmiotem ataków dlatego, że w sposób pokojowy domagał się wyegzekwowania odpowiedzialności oraz zakończenia bezkarności w związku z naruszeniami praw człowieka, jakich lud Adiwasis doświadczył w trakcie walk. Od roku 2005 siły bezpieczeństwa oraz milicja obywatelska Salwa Judum walczą z uzbrojonymi maoistami w Chhattisgarh.
Nawet sam Joga został zaatakowany i zraniony przez członków Salwa Judum w roku 2005.
W ubiegłym roku władze państwowe w Chhattisgarh zostały zmuszone do rozwiązania milicji Salva Judum w wyniku nakazu Sądu Najwyższego, o którego wydanie starali się aktywiści, w tym Joga, w celu zakończenia bezkarności w związku z naruszeniami praw człowieka w tym regionie.
W latach 2005-2007, Joga organizował spotkania w wioskach w celu udokumentowania naruszeń praw człowieka i nadużyć przeciwko Adiwasi. Obejmowały one ponad 500 bezprawnych zabójstw, gwałtów i innych napaści na tle seksualnym, spalenie osad i domów Adiwasi, w wyniku czego Adiwasi zostali wysiedleni z 644 osad.
Tłumaczył Bartosz Kumanek