W odpowiedzi na przyjęcie przez Senat poprawki do kodeksu karnego, wprowadzającego definicję gwałtu opartą na zgodzie, Alexander Stachurski, specjalista ds. prawnych Amnesty International Polska, powiedział:
„Uchwalona przez Sejm i Senat ustawa zapoczątkuje istotną zmianę w polskim kodeksie karnym i wreszcie jednoznacznie uzna, że seks bez zgody jest gwałtem. Jest to ważny krok w kierunku zapobiegania przemocy seksualnej i jej zwalczania oraz poprawy dostępu ofiar do wymiaru sprawiedliwości. Teraz, aby zapewnić zmiany instytucjonalne i społeczne, trzeba położyć nacisk na szkolenia i podnoszenie świadomości u obywatelek i obywateli”.
„Wprowadzenie tej poprawki jest historycznym zwycięstwem osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym a także wszystkich zaangażowanych w walkę o zmiany w prawie”.
„Ważne, że zrównano wysokość kary dla sprawcy niezależnie od tego, czy osoba pokrzywdzona była w stanie rozpoznać znaczenie czynu lub pokierować swoim zachowaniem. Jednak pomimo wprowadzenia art. 197 § 1a, aktualny kształt art.198 kodeksu karnego w praktyce może nie gwarantować dostatecznej ochrony dla osób z niepełnosprawnościami oraz chorujących psychicznie”.
„Niepokój budzi także fakt, że Senat uchwalił poprawkę, która wydłuży wejście w życie ustawy z 6 do 12 miesięcy. Wzmocnienie ochrony prawnej przed przemocą seksualną potrzebne jest pilnie potrzebne. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu, który może zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu poprawki przyjętej przez Senat. Po decyzji Sejmu do ostatecznego przyjęcia ustawy potrzebny będzie jeszcze podpis Prezydenta RP”.