AKTUALIZACJA 13.02.2025
Władze Arabii Saudyjskiej muszą natychmiast ujawnić los i miejsce pobytu Manahel al-Otaibi, 30-letniej instruktorki fitness skazanej na 11 lat więzienia za promowanie praw kobiet. Od ponad dwóch miesięcy nie ma z nią kontaktu.
Ostatni telefon Manahel al-Otaibi do jej rodziny miał miejsce 15 grudnia 2024 roku. Od tego czasu, pomimo wielokrotnych prób kontaktu z władzami więziennymi oraz Komisją Praw Człowieka Arabii Saudyjskiej, bliskim Manahel nie udzielono żadnych informacji na jej temat. Odmowa ujawnienia miejsca pobytu Manahel al-Otaibi stanowi wymuszone zaginięcie, które jest zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego.
„Władze saudyjskie twierdzą, że poczyniły postępy w kwestii praw kobiet, ale wciąż arbitralnie zatrzymują kobiety, takie jak Manahel al-Otaibi, za publikowanie treści o prawach kobiet i noszenie takich ubrań, jakie chcą. Ta hipokryzja jest zdumiewająca – nie tylko ze strony rządu saudyjskiego, ale także ze strony osób publicznych i społeczności międzynarodowej, które promują narrację o reformach, jednocześnie ignorując kobiety, które siedzą za kratkami za odwagę mówienia o swoich prawach” – powiedziala Bissan Fakih, kampanierka Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu.
Manahel al-Otaibi jest instruktorką fitness i odważnie wspiera prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. W listopadzie 2022 roku została aresztowana po tym, jak opublikowała na Snapchacie zdjęcie, na którym nie nosi abai – tradycyjnej luźnej szaty. Otrzymała wyrok 11 lat więzienia.
Żądaj uwolnienia Manahel!
W ostatnich latach władze Arabii Saudyjskiej twierdziły, że działają na rzecz zagwarantowania kobietom większych praw. Trzydziestoletnia Manahel al-Otaibi uwierzyła w te obietnice i z większą swobodą wyrażała swoje poglądy, swobodniej także wybierała strój. Za to ma spędzić ponad 10 lat w więzieniu – trudno o bardziej wyraźny przykład, jak puste były to deklaracje.
Przed aresztowaniem Manahel była instruktorką fitness i odważnie wspierała prawa kobiet. Używała mediów społecznościowych, by apelować o zakończenie systemu „męskiego opiekuna”. W Arabii Saudyjskiej kobieta potrzebuje zgody męskiego opiekuna – a jest nim ojciec, mąż, brat lub nawet syn – aby podjąć pracę, naukę, złożyć wniosek o paszport, a nawet uzyskać dokumentację urzędową swoich dzieci. Została aresztowana 16 listopada 2022 roku i oskarżona o łamanie Prawa Przeciw Cyberprzestępczości. Powodem były jej wpisy o prawach kobiet i zdjęcia z galerii handlowej umieszczone na Snapchacie, na których nie była ubrana w abaję – tradycyjną luźną szatę.
Jej sprawą zajął się sąd antyterrorystyczny – Specjalistyczny Sąd Karny, znany z nierzetelnych procesów i ciężkich wyroków. 9 stycznia 2024 roku otrzymała wyrok 11 lat więzienia, w którym jej posty uznano za „przestępstwo terroryzmu”. Rozprawa była tajna, a wyrok ujawniono dopiero kilka tygodni później.
W listopadzie 2023 roku Manahel zwierzyła się rodzinie, że inna więźniarka ją pobiła. W konsekwencji została odcięta od kontaktu z rodziną i światem zewnętrznym na kilka miesięcy. Kiedy w kwietniu 2024 roku ponownie mogła zadzwonić do bliskich, wyraźnie poruszona mówiła, że jest trzymana w izolacji, znowu została brutalnie pobita, ma złamaną nogę i nie ma dostępu do opieki medycznej.
Żądaj uwolnienia Manahel al-Otaibi!