Konwencja o Zapobieganiu i Karaniu Zbrodni przeciwko Ludzkości będąca obecnie przedmiotem dyskusji na 79. Sesji VI Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ może mieć kluczowe znaczenie w globalnej walce z bezkarnością zbrodni przeciwko ludzkości.
Zbrodnie przeciwko ludzkości to m.in. ludobójstwo, stosowanie tortur czy masowe deportacje. Mimo że poszczególne przepisy prawa międzynarodowego odnoszą się do zbrodni przeciwko ludzkości, to wciąż brakuje traktatu dotyczącego zbrodni przeciwko ludzkości. Przyjęcie Konwencji o Zapobieganiu i Karaniu Zbrodni przeciwko Ludzkości wypełniłoby tę lukę i znacząco wzmocniło istniejący system międzynarodowego prawa karnego.
Przyjęcie Konwencji dostarczyłoby kompleksowych ram prawnych, które umożliwiłyby państwom inkorporowanie przepisów dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości do swoich systemów prawnych, a także zapewniłyby skuteczniejszą współpracę międzynarodową w ściganiu sprawców. Przyjęcie Konwencji będzie mieć także istotne znaczenie dla poprawy sytuacji ofiar i świadków zbrodni przeciwko ludzkości.
Społeczność międzynarodowa powinna wykorzystać tę okazję i doprowadzić do przyjęcia Konwencji o Zapobieganiu i Karaniu Zbrodni przeciwko Ludzkości. W tej sprawie Amnesty International skierowało pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prosząc o poparcie polskiego rządu dla inicjatywy przyjęcia projektu Konwencji w ramach bieżącej sesji VI Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W odpowiedzi do Amnesty International (załączonej poniżej) MSZ wyraziło głębokie przekonanie o wadze przyjęcia Konwencji oraz traktowania tej kwestii priorytetowo przez polski rząd. Mamy nadzieję, że połączone działania społeczności międzynarodowej przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ludzi dotkniętych najbardziej dramatycznymi zbrodniami na świecie.