Zdjęcie eksplozji izraelskiego pocisku nad Libanem.

Setki ofiar konfliktu Izraela z Hezbollahem. Zagrożona jest ludność cywilna

W poniedziałek 23 września w wyniku izraelskich ataków zginęło ponad pół tysiąca mieszkańców i mieszkanek Libanu. W związku z intensywną eskalacją konfliktu, Amnesty International apeluje do obu stron o przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego.  

Operacja Nothern Arrows” 

23 września był najbardziej krwawym dniem w Libanie od zakończenia wojny domowej w 1990 r. Według danych lokalnego Ministerstwa Zdrowia, zginęło co najmniej 558 osób, w tym 50 dzieci. Tego dnia izraelskie wojska rozpoczęły operację „Northern Arrows” i przeprowadziły co najmniej 1600 ataków na obszarze całego Libanu. Hezbollah wystrzelił ponad 200 rakiet w kierunku Izraela. 

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przytłaczającą i wciąż rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych, a także niszczycielskim wpływem konfliktu na ludność cywilną – prawie pół miliona osób zostało przesiedlonych z południowego Libanu, Bekaa i innych regionów będących celem intensywnych bombardowań” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska. 

Nasiliły się także ataki Hezbollahu na Izrael. Według medialnych doniesień, co najmniej 15 obywateli i obywatelek tego kraju zostało rannych w wyniku ataków. Ponadto, w północnym Izraelu z powodu ataków z terytorium Libanu od października ubiegłego roku ewakuowano około 63 000 mieszkańców.  

Wymogi prawa międzynarodowego 

„Zarówno Izrael jak i Liban muszą przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego i podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, by chronić ludność cywilną. Wzywamy wszystkie państwa do wstrzymania transferów broni i innych form pomocy wojskowej dla Izraela i Hezbollahu. Istnieje ryzyko, że może ona zostać wykorzystana do popełnienia lub umożliwienia poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zbrodni wojennych” – dodała Anna Błaszczak-Banasiak.  

Międzynarodowe prawo humanitarne wymaga od wszystkich zaangażowanych stron konfliktu zapewnienia, że celem ataków zbrojnych są wyłącznie obiekty wojskowe, unikania ataków bez rozróżnienia celu oraz ataków nieproporcjonalnych i bezpośrednich na ludność i obiekty cywilne, a także podejmowania wszelkich możliwych środków ostrożności w celu zminimalizowania szkód dla ludności cywilnej i zniszczeń infrastruktury cywilnej. 

Eskalacja konfliktu

Od października 2023 r. Hezbollah i Izrael prowadzą działania wojenne, ograniczone głównie do południowego Libanu i północnego Izraela. W ostatnich dniach liczba ofiar tych działań gwałtownie wzrosła. Od 10 września 2024 r. całkowita liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków w Libanie wzrosła do 589, a od 19 września liczba ofiar ataków Hezbollahu wzrosła do 34 w Izraelu. Kolejne 12 osób zginęło na okupowanych Wzgórzach Golan.  
 
W 2006 roku, podczas 34-dniowego konfliktu między Izraelem a Hezbollahem, liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 1100 osób w Libanie i 43 osoby w Izraelu. Dochodzenie Amnesty International ujawniło, że podczas konfliktu w 2006 siły izraelskie przeprowadzały nieproporcjonalne ataki na dużą skalę oraz ataki bez rozróżnienia celu, obejmujące masowe niszczenie infrastruktury cywilnej. Stwierdzono również, że Hezbollah przeprowadzał bezpośrednie i masowe ataki na ludność cywilną i zdawał się nie podejmować niezbędnych środków ostrożności w celu ochrony cywilów w Libanie przed skutkami izraelskich ataków.