Mija rok od przerażających ataków Hamasu i innych palestyńskich grup zbrojnych w południowym Izraelu. To również rok od rozpoczęcia niszczycielskiego ataku Izraela na okupowaną Strefę Gazy. Amnesty International nawołuje do pilnego odcięcia dostaw broni dla wszystkich stron konfliktu i zakończenia bezkarności, przez którą zaangażowane w konflikt siły przez dziesięciolecia bez konsekwencji lekceważyły prawo międzynarodowe.
Atak Hamasu i innych grup zbrojnych
7 października 2023 r. w południowym Izraelu zginęło około 1200 osób, a około 250 zostało uprowadzonych.
To dzień żałoby dla Izraelczyków, których bliscy zostali zabici i uprowadzeni, a także dla tysięcy osób, które pozostają wysiedlone od czasu haniebnych ataków Hamasu i innych grup zbrojnych.
Agnès Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International
Zbrodnie popełnione przez Hamas i inne grupy zbrojne, które Międzynarodowy Trybunał Karny bada jako zbrodnie przeciwko ludzkości, są przerażające i nie da się ich usprawiedliwić. W Gazie od roku przetrzymywanych jest około 100 zakładników. Wielu porwanych zginęło. Ci, którzy nadal żyją, są narażeni na śmierć, tortury i inne formy nadużyć. Amnesty International niezmiennie podkreśla, że cywilni zakładnicy muszą zostać natychmiast uwolnieni, aby bezpiecznie wrócić do swoich rodzin.
Odpowiedź Izraela
W odpowiedzi na atak z 7 października, izraelska armia rozpoczęła działania zbrojne w okupowanej Strefie Gazy. Zginęło tam ponad 41,5 tysiąca osób. 1,9 miliona, czyli 95% ludności Strefy Gazy, zostało przymusowo wysiedlonych. Według Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości doszło do bezprecedensowej katastrofy humanitarnej, a działania wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy stanowią realne ryzyko ludobójstwa. Setki rodzin wciąż poszukują informacji na temat swoich bliskich przetrzymywanych w izraelskich więzieniach bez postawienia zarzutów lub procesu, a wielu z tych więźniów poddawanych jest torturom.
Masz na to wpływ!
Zaapeluj do Ministra Spraw Zagranicznych o pilne działania i poparcie rezolucji ONZ nakazującej zakończenie ataków i okupacji na Terytorium Palestyńskim!
„Wojna trwa bez widocznych szans na jej zakończenie – w tej sytuacji potrzeba zawieszenia broni oraz poszanowania prawa międzynarodowego i praw wszystkich ofiar do prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia jest pilniejsza niż kiedykolwiek. To hańbiąca porażka ludzkości, że rok później nadal trwają walki a zakładnicy nadal nie zostali uwolnieni. Takie okrucieństwa nigdy nie powinny zostać popełnione, nie mówiąc już o przyzwoleniu na ich kontynuowanie” – dodała Sekretarzyni Generalna Amnesty International, Agnès Callamard. – „Świat nigdy nie może zapomnieć o ofiarach i udręce ich rodzin. Humanitaryzm musi zwyciężyć. Amnesty International wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i bezwarunkowego uwolnienia cywilnych zakładników przetrzymywanych przez Hamas i inne grupy zbrojne oraz wszystkich Palestyńczyków bezprawnie przetrzymywanych przez Izrael”.
Reakcja Amnesty International
„Jako członek społeczności międzynarodowej, Polska ma moralny i prawny obowiązek stać na straży prawa międzynarodowego i praw człowieka. Brak działań ze strony naszego kraju w obliczu tak wielkiej tragedii w Izraelu i Strefie Gazy stanowi zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej Polski. Podważanie porządku międzynarodowego przez obie strony konfliktu może stanowić precedens dla podważania go przez inne państwa, także na szkodę Polski” – powiedziała Dyrektorka Amnesty International Polska, Anna Błaszczak-Banasiak
Skala niesprawiedliwości i śmierci wśród ludności cywilnej jest nie do zaakceptowania, dlatego wspólnie musimy domagać się od polskiego rządu zdecydowanych działań w obronie międzynarodowego porządku prawnego oraz ochrony podstawowych praw człowieka. Stowarzyszenie Amnesty International zaapelowało w petycji do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, aby wezwał Izrael do zakończenia bezprawnej okupacji Terytorium Palestyny w ciągu 12 miesięcy, zgodnie z opinią doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z lipca 2024 roku.
Działania globalne Amnesty International
Amnesty International przeprowadziło szczegółowe dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych 7 października i później. Wezwało do pociągnięcia Hamasu i innych ugrupowań zbrojnych do odpowiedzialności za celowe zabójstwa, porwania i masowe ataki, w tym ataki rakietowe na Izrael. Wielokrotnie apelowaliśmy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich cywilnych zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Amnesty International badało również liczne nadużycia ze strony Izraela, w tym bezpośrednie ataki na ludność cywilną i obiekty cywilne lub masowe i nieproporcjonalne ataki, a także inne bezprawne działania i zbiorowe kary stosowane wobec ludności cywilnej. Organizacja wezwała do zawieszenia broni i zaapelowała do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o przyspieszenie śledztwa w sprawie sytuacji w Okupowanym Terytorium Palestyńskim.
Naruszenia na Okupowanym Terytorium Palestyńskim i w Izraelu rozpoczęły się na długo przed atakami z 7 października. Amnesty zbadało i potępiło okrutny izraelski system apartheidu i bezprawnej okupacji, który był również przedmiotem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.