W odpowiedzi na wiadomość, że Izrael i Hamas porozumiały się w kwestii zawieszenia broni, które rozpocznie się 19 stycznia 2025 r., Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Amnesty International Polska, powiedziała:
„Wiadomość o osiągnięciu porozumienia w sprawie zawieszenia broni przyniesie promyk nadziei Palestyńczykom i Palestynkom, ofiarom izraelskiego ludobójstwa. Jest ona jednak zdecydowanie spóźniona.
Dla Palestyńczyków, którzy przetrwali ponad 15 miesięcy nieustannych niszczycielskich ataków, byli wielokrotnie wysiedlani ze swoich domów i walczą o przetrwanie w prowizorycznych namiotach bez żywności, wody i podstawowych zapasów, koszmar nie skończy się w momencie, gdy ustaną bombardowania.
Dla Palestyńczyków, którzy stracili niezliczoną liczbę bliskich, których całe rodziny zostały zabite, a domy legły w gruzach, zakończenie walk nie jest w stanie naprawić zniszczonego życia ani uleczyć traum.
Uwolnienie izraelskich zakładników i palestyńskich więźniów przyniesie ulgę rodzinom w Izraelu i na całym Okupowanym Terytorium Palestyny, jednak nie wymaże męki, jakiej doświadczyli w niewoli.
Nie ma czasu do stracenia. Ciągłe i celowe odmawianie i utrudnianie przez Izrael transportu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy sprawiło, że ludność cywilna stanęła w obliczu bezprecedensowego poziomu głodu prowadzącego do śmierci dzieci. Społeczność międzynarodowa, która do tej pory haniebnie nie zdołała przekonać Izraela do wywiązania się ze swoich zobowiązań prawnych, musi zapewnić, że Izrael bezzwłocznie przestanie blokować dostawy ratujące życie mieszkańców okupowanej Strefy Gazy, aby zapewnić przetrwanie ludności palestyńskiej. Obejmuje to zagwarantowanie wjazdu niezbędnych środków medycznych do leczenia rannych i chorych oraz ułatwienie pilnych napraw placówek medycznych i pozostałej kluczowej infrastruktury. Jeśli nielegalna izraelska blokada Strefy Gazy nie zostanie natychmiast zniesiona, cierpienie będzie trwało. Izrael musi natychmiast zapewnić dostęp niezależnym obserwatorom praw człowieka do Strefy Gazy, aby mogli zdobyć dowody i ocenić skalę naruszeń.
Palestyńczycy, którzy tak wiele stracili, nie mają czego świętować, kiedy nie ma gwarancji, że otrzymają środki niezbędne do życia, a w dłuższym terminie sprawiedliwość i zadośćuczynienie za przerażające zbrodnie, jakich doświadczyli.
Dopóki nie zostaną wyeliminowane podstawowe przyczyny tego konfliktu, Palestyńczycy i Izraelczycy nie mogą nawet zacząć myśleć o lepszej przyszłości, zbudowanej na prawie, równości i sprawiedliwości. Izrael musi zlikwidować brutalny system apartheidu, który służy zdominowaniu i uciskaniu Palestyńczyków oraz raz na zawsze zakończyć bezprawną okupację Terytorium Palestyńskiego. Państwa trzecie mają do odegrania kluczową rolę w położeniu kresu bezkarności Izraela i przywróceniu wiary w rządy prawa”.