Ponad 150 organizacji i związków zawodowych apeluje do Unii Europejskiej o wprowadzenie całkowitego zakazu handlu i prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców unijnych z nielegalnymi osiedlami izraelskimi na terenach Okupowanego Terytorium Palestyńskiego (OTP).
Handlując z nielegalnymi izraelskimi osiedlami, Unia Europejska, jej państwa członkowskie i zarejestrowane w nich firmy nie tylko naruszają swoje własne zobowiązania prawne, ale także przyczyniają się do poważnych i systemowych naruszeń praw człowieka i innych praw międzynarodowych leżących u podstaw osadnictwa.
Mimo że UE różnicuje towary na pochodzące z nielegalnych osiedli i pozostałe, nadal możliwe jest wprowadzenie towarów pochodzących z nielegalnych osiedli na rynek unijny.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jednoznacznie stwierdził, że państwa nie mogą uznawać, pomagać ani wspierać bezprawnej sytuacji wynikającej z izraelskiej okupacji terytorium Palestyny. Wyjaśnił, że wszystkie państwa mają „obowiązek (…) powstrzymania się od wchodzenia w relacje gospodarcze lub handlowe z Izraelem dotyczące [OPTP] lub jego części, które mogą wzmocnić jego bezprawną obecność na tym terytorium” oraz „podjęcia kroków w celu zapobieżenia stosunkom handlowym lub inwestycyjnym, które pomagają w utrzymaniu nielegalnej sytuacji stworzonej przez Izrael w OTP”.
Państwa członkowskie UE wielokrotnie wydawały oświadczenia, w których jednogłośnie potępiały izraelskie osadnictwo jako nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.
Czas przejść od słów do czynów!