25-letniemu nigeryjskiemu muzykowi Yahayi Sheriff-Aminu, grozi egzekucja. Sąd szariatu w stanie Kano skazał go na karę śmierci za rozpowszechnianie na WhatsApp piosenki uznanej za „bluźnierczą” wobec Proroka Mahometa. Proces Yahayi był skrajnie niesprawiedliwy – przez cały czas trwania śledztwa i rozprawy nie miał dostępu do prawnika. Prawo do obrony uzyskał dopiero dzięki presji ze strony obrońców praw człowieka. 

Skazanie Yahayi na karę śmierci wywołało międzynarodowe oburzenie. Do jego uwolnienia wzywał już Nigerię Parlament Europejski i eksperci ONZ. 

Niesprawiedliwość systemu i rosnąca liczba wyroków śmierci 

W Nigerii kara śmierci jest legalna i szeroko stosowana, a w stanie Kano prawo szariatu przewiduje karę śmierci za bluźnierstwo. W 2024 r. zapadło ponad 186 nowych wyroków śmierci, a pod koniec roku w celach śmierci przebywało ponad 3484 osób. Osoby skazane są przetrzymywane w nieludzkich warunkach, bez odpowiedniego dostępu do żywności, opieki medycznej i podstawowych środków higieny. Niezależni eksperci wielokrotnie wskazywali, że nigeryjski system sprawiedliwości nie zapewnia rzetelnych procesów i wzywali Nigerię do wprowadzenia moratorium na egzekucje. 

Dodatkowo przepisy dotyczące bluźnierstwa, jak i wszelkie prawa zakazujące „braku szacunku dla religii” są niezgodne z artykułem 19. Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Art. 19. Paktu gwarantuje każdemu prawo do wyrażania opinii bez ingerencji.  

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach, uznając ją za pogwałcenie prawa do życia i formę okrutnej, nieludzkiej i poniżającej kary.