16 lutego 2025 r. Malezyjczyk Pannir Selvam Pranthaman został powiadomiony, że jego egzekucja odbędzie się za cztery dni, 20 lutego. 19 lutego Sąd Apelacyjny wstrzymał wykonanie wyroku śmierci, jednak Pannir nadal czeka na ostateczną decyzję.
W 2017 r., w wieku 29 lat, Pannir Selvam Pranthaman został skazany w Singapurze za import 51,84 g diamorfiny (heroiny). Choć sędzia orzekł, że Pannir jedynie przewoził narkotyki i uznał go za „kuriera”, to skazał go na obowiązkową karę śmierci. Orzeczenie innej kary byłoby możliwe jedynie, gdyby prokuratura wydała Pannirowi zaświadczenie o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej – takiego zaświadczenia jednak nie wydano. Podczas pobytu w celi śmierci Pannir pisał wiersze i piosenki – niektóre z nich zaowocowały współpracą z innymi malezyjskimi artystami. W październiku 2018 roku Sąd Apelacyjny odrzucił jego apelację od wyroku.
Po wprowadzeniu poprawek do ustawy o nadużywaniu narkotyków w 2013 roku, sędziowie w Singapurze muszą zawsze orzekać karę śmierci, poza dwoma wyjątkami: gdy dana osoba jest niepełnosprawna umysłowo lub intelektualnie oraz gdy dana osoba jest „kurierem”, a prokuratura wyda zaświadczenie o współpracy. Bez tego zaświadczenia sąd nie miał możliwości podjęcia swobodnej decyzji co do kary, a decyzja o życiu Pannira w praktyce została oddana prokuraturze.
Naruszyło to prawo do rzetelnego procesu, gdyż decyzja o wyroku dożywocia lub śmierci przeszła w ręce urzędnika, który nie jest neutralną stroną w procesie i nie powinien mieć takich uprawnień. Podważyło też niezależność sądownictwa, łamiąc wymagany rozdział między prokuraturą a sądem, a także naruszyło zasadę „równości broni”, czyli równych uprawnień oskarżenia i obrony przed sądem.
Prawo międzynarodowe zabrania nakładania obowiązkowej kary śmierci, ponieważ uniemożliwia to ocenę indywidualnych okoliczności sprawy. Co więcej, nakładanie kary śmierci musi być ograniczone do „najpoważniejszych przestępstw” obejmujących umyślne zabójstwa.
Wzywamy do zamiany orzeczonej wobec Pannira kary śmierci na łagodniejszą.
Obecnie 113 krajów zniosło karę śmierci za wszystkie przestępstwa, a 145 zniosło ją w zapisach prawnych lub w praktyce. Singapur pozostaje jednym z niewielu państw, które nadal wykonują egzekucje. Co więcej, wykonywanie egzekucje w Singapurze przyspieszyło: w 2024 roku powieszono dziewięciu mężczyzn, podczas gdy w 2023 roku było to pięć osób.
Amnesty International wzywa rząd Singapuru do natychmiastowego ustanowienia oficjalnego moratorium na wszystkie egzekucje jako pierwszego kroku w kierunku całkowitego zniesienia kary śmierci.