PILNA AKCJA: Członek Falun Gong o krok od śmierci.
Od marca 2011 do ostatniej wizyty jego rodziny Zhou dostał pozwolenie na jednorazowe widzenie ze swoją matką, natomiast odwiedziny innych członków rodziny, czy inne formy kontaktu z jego adwokatem były zabronione. Zhou powiedział swojej matce w czasie jej wizyty w zeszłym roku, że był torturowany. Władze więzienia poinformowały rodzinę skazanego, że rozpoczął on strajk głodowy zaraz po osadzeniu w więzieniu. Właśnie głodówka i wieloletnie znęcanie się nad Zhou miało być, według członków jego rodziny, powodem fatalnej kondycji fizycznej w jakiej się znajduje. Zhou Xiangyang spędził wcześniej ponad 6 lat w tym samym więzieniu. W maju 2003 roku został aresztowany i skazany na 9 lat więzienia za publiczne mówienie o Falun Gong. Po odsiedzeniu 6 lat został zwolniony warunkowo z powodów zdrowotnych. W kwietniu i maju 2009 roku dwa razy był w szpitalu na oddziale ratunkowym. Jeżeli władze więzienia nadal będą się wzbraniać przed warunkowy zwolnieniem medycznym Zhou, może to oznaczać dla niego ryzyko utraty życia.
Żona Zhou Xiangyang, Li Shanshan, została zatrzymana 29 października 2011. Z informacji, które dotarły do jej rodziny wynika, że została ona skazana na 2 lata resocjalizacji przez pracę, jednak władze odmawiają podania szczegółów co do miejsca jej przebywania. 26 czerwca Li Shanshan zamieściła na zagranicznych stronach internetowych list otwarty dotyczący zatrzymania Zhou Xiangyang. W odpowiedzi, rodzina jej męża zorganizowała akcję zbierania podpisów pod petycją o uwolnienie Zhou Xiangyang, którą podpisało ponad 2300 osób z jego miasta i okolic. 4 listopada, prawdopodobnie w związku z petycją, siły bezpieczeństwa zatrzymały 5 osób, w tym brata i szwagierkę Zhou Xiangyang.
W Chinach zwolnienie warunkowe ze względów zdrowotnych jest dozwolone jedynie gdy stan zdrowia więźnia nie pozwala mu na dalsze przebywanie w więzieniu, i pozwala na leczenie się poza więzieniem. Po powrocie do zdrowia więźniowie muszą stawić się powrotem w więzieniu.
Prosimy o pilne pisanie apeli w języku chińskim lub własnym:
– Nawołujących władze w Chinach do natychmiastowego zwolnienia warunkowego Zhou Xiangyang ze względów zdrowotnych
PROSIMY O WYSYŁANIE APELI DO 12 MARCA 2012 ROKU DO:
Naczelnik Więzienia
Xu Burong
Gangbei Prison, Dagangqu Banqiao Beijinqi Xi, Tianjin City,
Hebei Province 300270
Chińska Republika Ludowa
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Naczelniku
Burmistrz Miasta Tianjin
Huang Xingguo
Tianjinshi Renmin Zhengfu
167 Dagulu Hepingqu, Tianjin City, Hebei Province, 300040
Chińska Republika Ludowa,
[email protected] Fax: +86 22 8309 9933
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Burmistrzu
Kopie można wysyłać do:
Sekretarz Komitetu Miejskiego Partii Tianjin
Zhang Gaoli
Zhonggong Tianjinshi Weiyuanhui
Tianjinshi 300040
Chińska Republika Ludowa
Prosimy również o wysyłanie kopi apelu do przedstawicieli dyplomatycznych akredytowanych w naszym kraju:
Ambasador ChRL w Polsce, Pan Sun Yuxi
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Faks: 22-6354211
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ambasadorze
Naczelnik wydziału politycznego: Pani Wu Dongmei, I Sekretarz
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Faks. 22-8311152
Email: [email protected] Zwrot grzecznościowy: Szanowna Pani Naczelnik
DODATKOWE INFORMACJE
29 października Li Shanshan została zatrzymana za swoje otwarte apele (“PILNA AKCJA: Kobiecie praktykującej Falun Gong grożą tortury”).
10 listopada władze poinformowały matkę i adwokata zatrzymanej, że została ona skazana na 2 lata resocjalizacji.
4 listopada siły bezpieczeństwa zatrzymały 5 osób, w tym szwagierkę i brata Zhou Xiangyang, w związku z petycją o uwolnienie Zhou. Drugą petycję nawołującą do uwolnienia Li Shanshan, którą zorganizowała rodzina Li, podpisało do 15 listopada, czyli w kilka dni po rozpoczęciu akcji, ponad 500 osób.
Falun Gong jest ruchem duchowym, który w latach 90-tych zyskał w Chinach duże grono zwolenników. Po tym jak w lipcu 1999 przewodził pokojowemu zgromadzeniu na placu Tiananmen, rząd uznał grupę za nielegalną. Był to początek długiej nagonki na jej członków i prześladowań. Członkowie ruchu byli przetrzymywani w zakładach psychiatrycznych, resocjalizowani w ośrodkach pracy re-edukacji przez pracę), która jest formą administracyjnego zatrzymania zasądzanego bez postawienia w stan oskarżenia, bez rozprawy czy wyroku sędziego; byli również skazywani na długoletnie wyroki więzienia. Wyznawców Falun Gong zamykano również w specjalnych ośrodkach stworzonych w celu -transformacji- członków tego ruch. Proces ten polegał