Dobre wiadomości z Maratonu Pisania Listów 2010
Saber Ragoubi został uwolniony! Wczoraj (20.07.) udało nam się potwierdzić tą informację. Wiemy, ze Saber ma się dobrze. Jego ojciec powiedział, że niedawno się ożenił i wszystko jest na dobrej drodze. Ponadto ojciec Sabera dziękuje Amnesty International za wsparcie i wszelkie działania podejmowane przez te lata, kiedy Saber Ragoubi znajdował się w więzieniu.
Dla przypomnienia: Saber Rogoubi został skazany na karę śmierci, był oskarżony o działania terrorystyczne w Tunezji. Jak twierdził, jego proces sądowy był nierzetelny, został oskarżony na podstawie swoich -zeznań-, złożonych przy użyciu tortur.
Bracia Kamiar i Arash Alaei
Dr Kamiar Alaei jest na wolności, jednak jego brat, Dr Arash Alaei wciąż znajduje się w więzieniu. Amnesty International kontynuuje naciski w sprawie jego niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia.
17 czerwca 2011 trzyletni wyrok Dr Kamiara Alaei dobiegł końca i mężczyzna znajduje się teraz na wolności. Nie mieszka już w Iranie. Jednak Dr Arash Alaei wciąż przebywa w więzieniu w Teheranie, gdzie odbywa swój sześcioletni wyrok. W marcu 2011 została mu przyznana krótka przepustka z okazji irańskiego święta Nowego Roku, jednak musiał wrócić do więzienia po około czterech dniach. Domagamy się niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia.
Dwaj bracia otrzymali 16 czerwca 2011 nagrodę Jonathana Manna. Nagroda ta jest przyznawana osobom, których działalność jest uznawana za kluczową w walce z biedą na świecie, chorobami i społeczną niesprawiedliwością.
Dr Kamiar Alaei udzielił wywiadu, który przygotowała włoska sekcja Amnesty International. Film dostępny jest na portalu youtube.com pod adresem: http://www.youtube.com/watch-v=G1HBOrrpmOw
Aleksandr Rafalski
Przedstawiciele Amnesty International rozmawiali z Aleksandrem Rafalskim, który odsiaduje swój wyrok. Aleksandr powiedział, że otrzymał od członków i członkiń Amnesty International olbrzymią ilość listów wsparcia. Znajdowały się wśród nich również propozycje pracy, zakwaterowania i pomocy prawnej. Część listów była napisana przez emigrantów z Ukrainy i Rosji, którzy również doświadczyli przemocy i tortur ze strony władz.
Aleksandr powiedział wysłannikowi Amnesty, że jest niezmiernie wdzięczny i że – jeśli kiedykolwiek zostanie uwolniony – chciałby żyć “w miejscu takim jak Niemcy czy Anglia, gdzie ludziom zależy na innych i gdzie piszą oni listy do takich osób jak ja”. Nie narzekał na obecne traktowanie w więzieniu i powiedział, że bez przeszkód otrzymuje wszystkie listy i paczki.
Co więcej, więzienie używa listów od członków i członkiń Amnesty International podczas lekcji angielskiego prowadzonych dla więźniów, jako przykładowych tekstów po angielsku!
Prosimy, żebyście nie przestawali wysyłać listów wsparcia do Aleksandra i kierować apelów o uwolnienie go do
Prokuratora Generalnego.
Tłumaczyła: Agnieszka Fal