Maraton Pisania Listów – listy solidarnościowe

Dobre wiadomości z Maratonu Pisania Listów 2010

Saber Ragoubi

Saber Ragoubi

Saber Ragoubi
Saber Ragoubi został uwolniony! Wczoraj (20.07.) udało nam się potwierdzić tą informację. Wiemy, ze Saber ma się dobrze. Jego ojciec powiedział, że niedawno się ożenił i wszystko jest na dobrej drodze. Ponadto ojciec Sabera dziękuje Amnesty International za wsparcie i wszelkie działania podejmowane przez te lata, kiedy Saber Ragoubi znajdował się w więzieniu.
Dla przypomnienia: Saber Rogoubi został skazany na karę śmierci, był oskarżony o działania terrorystyczne w Tunezji. Jak twierdził, jego proces sądowy był nierzetelny, został oskarżony na podstawie swoich -zeznań-, złożonych przy użyciu tortur.
Bracia Kamiar i Arash Alaei
Dr Kamiar Alaei jest na wolności, jednak jego brat, Dr Arash Alaei wciąż znajduje się w więzieniu. Amnesty International kontynuuje naciski w sprawie jego niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia.
17 czerwca 2011 trzyletni wyrok Dr Kamiara Alaei dobiegł końca i mężczyzna znajduje się teraz na wolności. Nie mieszka już w Iranie. Jednak Dr Arash Alaei wciąż przebywa w więzieniu w Teheranie, gdzie odbywa swój sześcioletni wyrok. W marcu 2011 została mu przyznana krótka przepustka z okazji irańskiego święta Nowego Roku, jednak musiał wrócić do więzienia po około czterech dniach. Domagamy się niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia.
Dwaj bracia otrzymali 16 czerwca 2011 nagrodę Jonathana Manna. Nagroda ta jest przyznawana osobom, których działalność jest uznawana za kluczową w walce z biedą na świecie, chorobami i społeczną niesprawiedliwością.
Dr Kamiar Alaei udzielił wywiadu, który przygotowała włoska sekcja Amnesty International. Film dostępny jest na portalu youtube.com pod adresem: http://www.youtube.com/watch-v=G1HBOrrpmOw
Aleksandr Rafalski
Przedstawiciele Amnesty International rozmawiali z Aleksandrem Rafalskim, który odsiaduje swój wyrok. Aleksandr powiedział, że otrzymał od członków i członkiń Amnesty International olbrzymią ilość listów wsparcia. Znajdowały się wśród nich również propozycje pracy, zakwaterowania i pomocy prawnej. Część listów była napisana przez emigrantów z Ukrainy i Rosji, którzy również doświadczyli przemocy i tortur ze strony władz.
Aleksandr powiedział wysłannikowi Amnesty, że jest niezmiernie wdzięczny i że – jeśli kiedykolwiek zostanie uwolniony – chciałby żyć “w miejscu takim jak Niemcy czy Anglia, gdzie ludziom zależy na innych i gdzie piszą oni listy do takich osób jak ja”. Nie narzekał na obecne traktowanie w więzieniu i powiedział, że bez przeszkód otrzymuje wszystkie listy i paczki.
Co więcej, więzienie używa listów od członków i członkiń Amnesty International podczas lekcji angielskiego prowadzonych dla więźniów, jako przykładowych tekstów po angielsku!
Prosimy, żebyście nie przestawali wysyłać listów wsparcia do Aleksandra i kierować apelów o uwolnienie go do
Prokuratora Generalnego.
Tłumaczyła: Agnieszka Fal