Pilna Akcja, Meksyk: obrońca praw migrantów w zagrożeniu

José Alberto Donis pracuje w schronisku dla migrantów -Bracia na drodze- (-Hermanos en el camino-) w mieście Ixtepec, w stanie Oaxaca. Sam jest imigrantem z Gwatemali, który przyjechał do schroniska w 2008 i zdecydował się tam zostać, aby wspierać pracę personelu i wolontariuszy.
11 listopada około godziny 11, José Alberto Donis podszedł do mężczyzny stojącego przy wejściu do schroniska dla migrantów. Jako, że José Alberto Donis widział tego mężczyznę błąkającego się od kilku dni w pobliżu schroniska, powiedział mu, że wszyscy, którzy zostają lub regularnie odwiedzają schronisko muszą zostać sfotografowani a ich szczegółowe dane osobowe spisane ze względów bezpieczeństwa. Mężczyzna odmówił, więc José Alberto Donis poprosił go o opuszczenie schroniska. Rozpoczęła się kłótnia i mężczyzna próbował uderzyć José Alberto Donisa, straszył, że go zabije i opuścił schronisko. Około drugiej po południu współpracownik José Alberto Donisa wpadł na tego człowieka na miejscowej stacji kolejowej i usłyszał jak ten mówił innym, że ma zamiar zabić José Alberto Donisa.
Mężczyzna, przed trzydziestką, mógł być częścią siatki przestępczej, która działa w okolicy. Gang próbował zwabiać migrantów obietnicami zabrania ich do przez granicę ze Stanami Zjednoczonymi. Setki migrantów zostaje porwanych każdego roku w Meksyku, a wielu z nich zostaje ostatecznie zabitych po tym jak padają ofiarą siatek zajmujących się handlem i przemytem ludzi przez granicę.
Napisz po hiszpańsku lub w Twoim języku:

  • Wyraź swoje zaniepokojenie napaścią i groźbami śmierci, które dotknęły obrońcę praw człowieka José Alberto Donisa 11 listopada;
  • Wezwij władze do zapewnienia José Alberto Donisowi i jego współpracownikom skutecznej ochrony, w sposób zgodny z ich życzeniami i z zastosowaniem się do wytycznych wydanych 23 kwietnia 2010 przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka (wydanych w związku z zastraszaniem innego obrońcy praw migrantów, ojca Solalinde);
  • Zaapeluj do władz o przeprowadzenie pełnego i natychmiastowego dochodzenia w sprawie działalności siatek przemytników ludzi wokół schroniska dla migrantów;
  • Przypomnij władzom o ich obowiązku zagwarantowania obrońcom praw człowieka możliwości pracy bez strachu przed odwetem, zgodnie Deklaracją ws. Obrońców Praw Człowieka ONZ.

TŁO SYTUACJI:
Obrona praw człowieka w Meksyku często jest niebezpiecznym zajęciem. Wielu aktywistom grożono śmiercią, zastraszano ich, oraz nękano w ostatnich kilku latach. Niektórzy z nich zostali zabici za wykonywanie swojej pracy. Władze uznały, że zaadoptowanie i wprowadzenie w życie skutecznego i wszechstronnego programu ochrony (mecanismo de protección), jak prosili obrońcy praw człowieka, jest sprawą najwyższej wagi. Jednakże, wciąż nie wypełniły swoich obietnic.
Każdego roku tysiące nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej przemieszczają się przez Meksyk, żeby dotrzeć do granicy Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich pada ofiarą pobić, uprowadzeń, gwałtów a nawet morderstw. W większości przypadków ataki są dokonywane przez gangi kryminalne, ale wiadomo, że urzędnicy bywają ich współpracami lub przyzwalają na nie. Co do zasady, władze nie przeprowadzają dochodzeń w sprawie ataków na migrantom i nie stawiają odpowiedzialnych przed sądem.
8 listopada Amnesty International oraz meksykański aktor i reżyser Gael García Bernal upublicznili serię filmów o sytuacji migrantów w Meksyku. Filmy są dostępne na youtube.com/invisiblesfilms.
Pisz na następujące adresy:
Minister Spraw Wewnętrznych
Lic. José Francisco Blake Mora
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtémoc
México D.F., C.P.06600, MÉXICO
Fax: (+52) 55 5093 3414
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/Estimado
Senor Secretario

Gubernator Stanu Oaxaca
Lic. Gabino Cué Monteagudo
Gobernador electo del Estado
Representación del Estado de Oaxaca en la Ciudad de México
Shakespeare 68, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, México, D.F., C.P. 11590, MÉXICO
Fax: (+52) 55 5531 4041, 5545 7362
Email: [email protected]

Można również przekazywać apele za pośrednictwem ambasady w Warszawie:
Ambasada Meksykańskich
Stanów Zjednoczonych
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (22) 311 29 00; fax (22) 311 29 01
e-mail: [email protected]
Internet: www.sre.gob.mx/polonia
tłum. Anna Golc