Konstantina Kuneva Działaczka związkowa GRECJA

Konstantina Kuneva, 45-letnia emigrantka z Bułgarii, liderka związków zawodowych, doznała ciężkich obrażeń po tym, jak jakiś mężczyzna oblał jej twarz kwasem siarkowym, gdy wracała z pracy do domu. W konsekwencji ataku straciła widzenie w jednym oku i ma ograniczone widzenie w drugim, ponadto jej struny głosowe i tchawica zostały poważnie uszkodzone.
Konstantina Kuneva, z zawodu historyczka, przeprowadziła się do Grecji w 2001 roku, by zarobić pieniądze na leczenie syna. Pracując jako sprzątaczka brała aktywny udział w działaniach związków zawodowych, domagając się podstawowych praw pracowniczych.
W końcu objęła funkcję sekretarza Związku Attica skupiającego sprzątaczy i pomoce domowe. Z powodu działalności w związkach zawodowych wywierano na nią presję, by odeszła z pracy oraz dzwoniono do niej z pogróżkami.
Policja wszczęła dochodzenie w sprawie ataku. Jednak wiele organizacji praw człowieka skrytykowało już pierwszy etap prowadzenia śledztwa, które skupiło się na życiu prywatnym Konstantiny Kunevy, przy jednoczesnym zaniechaniu zbadania związku ataku z jej działalnością w związkach zawodowych.
5 maja 2009 roku wręczono Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych Christosowi Markoyannakisowi petycję w tej sprawie podpisaną przez 22 000 osób. Wiceminister zobowiązał się do przyspieszenia gruntownego i bezstronnego śledztwa w sprawie ataku na Konstantinę Kunevą, które miałoby na celu znalezienie sprawców i postawienie ich przed sądem.
W czerwcu 2009 roku oficer prowadzący śledztwo zdecydował jednak o jego zakończeniu, mimo że do tego czasu nie udało się ująć sprawców. Decyzję wysłano do prokuratora, którego kompetencją jest zamknięcie śledztwa lub odesłanie go do dalszego prowadzenia czynności śledczych do tego samego lub innego oficera śledczego. Adwokaci Konstantiny Kunevy wyrazili poważne zaniepokojenie niebezpieczeństwem zakończenia dochodzenia. Ponadto są przekonani, że śledztwo prowadzone było w wadliwy sposób, poprzez zwłokę przy prowadzeniu dochodzenia, fakt, że nie przeprowadzono żadnego rozpoznania w okolicy, gdzie miał miejsce atak, przeprowadzenie wyłącznie jednego przesłuchania poszkodowanej.
Tymczasem Konstantina Kuneva jest nadal w szpitalu, gdzie czeka ją jeszcze szereg operacji.
Napisz do biura głównego oskarżyciela Sądu Pierwszej Instancji w Atenach
Domagaj się, by śledztwo w sprawie Konstantiny Kunevy było kontynuowane, by było prowadzone w sposób obiektywny, niezależny i efektywny, doprowadzając sprawców na ławę oskarżonych, sprawiając, że prawa imigrantów były chronione przez władze poprzez wprowadzenie w życie istniejących przepisów ustawodawczych
Domagaj się ochrony innych obrońców praw człowieka oraz działaczy związków zawodowych przed podobnymi atakami w przyszłości
Apel skieruj do:
Dyrektor Biura Prokuratora, Sąd Apelacyjny w Atenach / Director of Prosecutor-s Office, Athens Court of Appeal
List wyślij na adres:
Athens Court of Appeal
121, Alexandras Avenue
151 22 Athens
Greece
Kopie do:
Minister Sprawiedliwości
Minister of Justice
Address Nikolaos Dendias
96, Mesogeion Anevue
115 27 Athens
Greece
Możesz również wysłać list do władz za pośrednictwem Ambasady Grecji:
Ambasada Republiki Greckiej
ul. Górnośląska 35, 00-432 Warszawa
tel. (0-22) 622 94 60, 622 94 61
fax (0-22) 622 94 64
e-mail: [email protected]
Internet: www.ypex.gov.pgr/warsaw

Możesz też napisać list lub pocztówkę ze słowami wsparcia dla Konstantiny Kunevy.
Sugerowane języki: grecki lub bułgarski. Sugerowany przekaz:
We are thinking of you and send our best regards for yourself and your family
— —— — — – ——— — — – —— ——— —— ———– ——–!
— ——- — —– —- — — ——— — ———- —– — — —- — — ———- —.
(Myślimy o Tobie i przesyłamy najlepsze życzenia dla Ciebie i Twojej rodziny)
Listy z wyrazami solidarności można wysyłać na adres:
The Attica Union of Cleaners and Domestic Workers
3rd Septemvriou (September 3rd) 48b
T.K 10433 Athens
Greece