Amnesty International, która współpracowała ze Stanisławem Markiełowem przy okazji kilku innych spraw, zdecydowanie potępia morderstwo.
-Stanisław Markiełow jest kolejną ofiarą – wielce prawdopodobnie zamordowany za jego pracę zawodową i odważną walke w obronie praw człowieka- powiedziała Nicola Duckworth, Dyrektor Programowy Amnesty International na Europę i Azję Środkową.
Amnesty International łączy sie w bólu z rodziną Stanisława Markiełowa i naciska na rosyjskie władze o bezzwłoczne, pełne i w pełni obiektywne śledztwo, które zbada okoliczności morderstwa.
-Morderstwo Stanisława Markiełowa jest nikczemną zbrodnią. Rosyjskie władze muszą podjąć zdecydowane działania, aby pokazać, że tego rodzaju zbrodnie nie będą tolerowane. Uciszanie tych, którzy działaja w obronie praw człowieka i pracują nad utrzymaniem zasad praworządności jest absolutnie niedopuszczalne- powiedziała Nicola Duckworth.
Wśród wielu ważnych spraw nad którymi pracował, Stanisław Markiełow był również prawnikiem rodziny czeczeńskiej dziewczyny Kedy Kungajewej, która została porwana, nastepnie zgwałcona i zabita w marcu 2000 roku. Pułkownik Jurij Budanow został skazany za to morderstwo.
Został wcześniej zwolniony 15 stycznia 2009 roku pomimo wniesionej apelacji przez Stanisława Markiełowa. Przez cały tydzień poprzedzający wydarzenia Stanisław Markiełow otrzymywał liczne groźby za jego pracę dla rodziny Kedy Kungajewej.
Stanisław Markiełow pracował również nad sprawą antyfaszystów, którzy stali się ofiarami nienawiści.
W 2004 roku Amnesty International zorganizowala akcję dla Stanisława Markiełowa po tym jak został zaatakowany, pobity i zabrano mu dokumenty dotyczące jego pracy dla rodziny Zelimkhana Murdalova. Zelimkhan był młodym Czeczenem, którego torturowano, a następnie doprowadzono do jego -zaginięcia- za sprawą funkcjonariusza OMON-u Sergieja Łapina.