AMR 46/002/2006
-Jest absolutnie nie do przyjęcia, ażeby Świetlisty Szlak wciąż stosował przemoc i zagrażał integralności osób, które w sposób legalny korzystają z prawa do obrony fundamentalnych praw społeczeństwa-, powiedziała Nuria García, badaczka Amnesty International ds. Peru.
Amnesty International podkreśliła znaczenie fundamentalnej pracy Biura Rzecznika Praw Człowieka, której celem jest zagwarantowanie wsparcia i ochrony podstawowych praw.
-Nadszedł czas, aby Świetlisty Szlak zaprzestał – raz na zawsze – wszelkich ataków skierowanych przeciwko ludności-, stwierdziła pani García.
Informacje uzupełniające
11 stycznia 2006 roku Percy Tapia otrzymał na swój telefon komórkowy dwie wiadomości zawierające groźby śmierci, prawdopodobnie autorstwa bojowników Świetlistego Szlaku.
Mimo klęski Świetlistego Szlaku niewielkie oddziały prawdopodobnie kontynuują działania w Huallaga (departament Huánuco), w departamencie Ayacucho i w Satipo (department Junín). W grudniu 2005 roku w zasadzkach członków Świetlistego Szlaku w Aucayacu (prowincja de Huánuco) i w dolinie rzeki Apurímac-Ene zginęło trzynastu policjantów. W tym samym miesiącu podczas starcia wojska ze Świetlistym Szlakiem w Satipo przypuszczalnie zginęła jedna osoba i cztery zostały ranne.
Świetlisty Szlak dopuścił się wyjątkowego bestialstwa w czasie wewnętrznego konfliktu zbrojnego, jaki miał miejsce w Peru w latach 1980-2000. Jak wskazała Komisja Prawdy i Pojednania Peru w swoim raporcie końcowym, Świetlisty Szlak jest odpowiedzialny za prawie 54% zbrodni popełnionych w ciągu tych dwóch dekad, w których dopuścił się skrajnych form przemocy i wyjątkowego okrucieństwa wobec swych ofiar.
Tłumaczenie Małgorzata Grygierowska