Iran: Amnesty International wzywa do zaprzestania stosowania kary śmierci w stosunku do nieletnich przestępców

3 stycznia, 18-letnia Nazanin została skazana na śmierć przez sąd karny za popełnienie morderstwa, po tym, jak przyznała się do zadźgania nożem trzech mężczyzn, którzy próbowali zgwałcić ją i jej 16-letnią siostrzenicę w parku w Karadżu, w marcu 2005 r. W tym czasie miała 17 lat. Jej wyrok ma zostać rozpatrzony przez Sąd Apelacyjny i jeśli zostanie utrzymany, zostanie skierowany do Sądu Najwyższego.


Według doniesień z irańskiej gazety, E’temad, Nazanin zeznała w sądzie, że trzech mężczyzn zbliżyło się do niej i do jej siostrzenicy, rzuciło na ziemię i próbowało je zgwałcić. Chcąc obronić siebie i swoją siostrzenicę, Nazanin dźgnęła jednego z mężczyzn w rękę nożem, który posiadała i potem, kiedy mężczyzna nadal je napastował, dźgnęła innego z mężczyzn w klatkę piersiową. Podobno powiedziała w sądzie „Chciałam obronić siebie i swoją s  iostrzenicę. Nie chciałam zabić tego chłopaka. Zszokowana tą sytuacją, nie wiedziałam, co zrobić, ponieważ nikt nie przyszedł nam z pomocą. Pomimo tego, została skazana na śmierć.


Inna młodociana przestępczyni, 19-letnia Delara Darabi, została skazana na śmierć przez sąd w Raszcie za morderstwo, które popełniła w wieku 17 lat. Nie przyznała się do popełnienia morderstwa, ale pomimo tego wyrok został utrzymany przez Sąd Najwyższy na początku stycznia. Jednak jej adwokat odwołuje się od tej decyzji.


Perskojęzyczny serwis informacyjny Aftab doniósł, że Delara Darabi i 19-letni chłopak, Amir Hossein, włamali się do domu z zamiarem dokonania kradzieży, zabili też kobietę, która tam mieszkała. Delara Darabi na początku przyznała się do popełnienia morderstwa, ale później wycofała się ze swoich zeznań i oświadczyła, że przyznała się do odpowiedzialności za morderstwo na prośbę Amira Hosseina, żeby pomóc mu w uniknięciu egzekucji. Uważał on, że Delara nie zostanie skazana na śmierć, ponieważ w momencie popełnienia morderstwa nie ukończyła 18 lat. Powiedziała też, że podczas włamania była pod wpływem środków uspokajających.


Jako sygnatariusz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (ICCPR) i Konwencji o Prawach Dziecka (CRC), Iran postanowił nie wykonywać egzekucji na kimkolwiek, kto popełnił przestępstwo mając mniej niż 18 lat. Pomimo tego, od 1990 r. Amnesty International zarejestrowała w Iranie 18 egzekucji na nieletnich przestępcach Tylko w 2005 r. zarejestrowano przynajmniej 8 egzekucji młodocianych przestępców.


Od czterech lat władze irańskie rozważają wprowadzenie ustawy zakazującej stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw popełnionych przez osoby poniżej 18 roku życia. Pomimo tego, przez ostatnie dwa lata, liczba nieletnich przestępców, na których przeprowadzono egzekucję wzrosła. Ostatnie komentarze rzecznika sądu sugerują, że nowe prawo zabroni stosowania kary śmierci tylko w stosunku do niektórych przestępstw popełnianych przez dzieci, ponieważ, jak powiedział, przestępstwa, do których stosuje się tzw. prawo „ghesas” (prawo zemsty – wyrok wydawany w sprawach, w których oskarżeni zostają uznani za winnych popełnienia morderstwa) są sprawą prywatną, a nie państwową. Większość egzekucji młodocianych przestępców w Iranie dotyczy właśnie spraw „ghesas”, w których jednostka została uznana za winną morderstwa.


Komitet Praw Dziecka ONZ, który monitoruje zgodność postępowania państw z CRC, w styczniu 2005 r. nakłaniał Iran do natychmiastowego zaprzestania wszystkich egzekucji na ludziach skazanych za przestępstwa, które popełnili mając mniej niż 18 lat oraz do zakazania wydawania wyroku kary śmierci w takich przypadkach.


9 grudnia, Philip Alston, Specjalny Sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ ds. pozasądowych, natychmiastowych i arbitralnych egzekucji, powiedział „ Podczas gdy praktycznie każde państwo na świecie zrezygnowało ze stosowania kary śmierci za przestępstwa popełnione przez daną osobę, kiedy była dzieckiem, podejście irańskie jest szczególnie nie do zaakceptowania…. Jest to tym bardziej zaskakujące, że obowiązek powstrzymania się od takich egzekucji jest nie tylko oczywisty i bezsporny, ale rząd irański sam również oświadczył, że zaprzestanie tej praktyki”.


Amnesty International wzywa władze irańskie do uniemożliwienia egzekucji Delary Darabi i Nazanin oraz innych nieletnich przestępców oraz do natychmiastowego podjęcia kroków zmierzających do zniesienia kary śmierci dla nieletnich przestępców, zgodzie ze zobowiązaniami Iranu jako sygnatariusza Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka.


Wszystkie dokumenty na temat Iranu:

http://amnesty-news.c.topica.com/maaeoQAabnyS8cjxHqEb/

Tematy