Obchody Międzynarodowego Dnia Niszczenia Broni na świecie

Każdego roku broń znajdująca się w niepowołanych rękach jest przyczyną śmierci setek tysięcy osób, natomiast znacznie więcej osób odnosi rany. Na całym świecie zbrodniom, zabójstwom, przymusowym wysiedleniom, gwałtom i torturom towarzyszy użycie broni o nieuregulowanym statusie.

 

„Dzień Niszczenia Broni jest czasem, kiedy zwykli ludzie na całym świecie podejmują działania, aby stawić czoło problemowi. Jednakże w obliczu dziesięciu nowych sztuk broni wyprodukowanych w miejsce jednego zniszczonego egzemplarza wysiłki zwykłych ludzi są podważane na skutek odmowy rządów do podjęcia działań w tej sprawie – przykład jednego kroku naprzód i dziesięciu w tył. Bez przyjęcia międzynarodowego Traktatu o Handlu Bronią, lokalne wysiłki zmierzające do rozwiązania problemu będą w dalszym ciągu sabotowane na skutek bierności rządów, a broń będzie w dalszym ciągu trafiać w niepowołane ręce.” oświadczyła Barbara Stocking, dyrektor Oxfam.

 

Z danych wynika, iż:

 

  • W obiegu znajduje się około 640 milionów sztuk broni – na każde dziesięć osób przypada jedna sztuka broni.
  •  Każdego roku produkowanych jest około ośmiu milionów sztuk broni.
  • Co roku powstaje około 14 miliardów jednostek amunicji wojskowej – na każdego mieszkańca przypadają dwie kule.
  •  Broń ręczna produkowana jest przez 1249 przedsiębiorstw w ponad 90 krajach.
  • niektórych z tych państw prawie nie istnieją mechanizmy kontroli handlowej.
  • Jeśli chodzi o dwóch największych producentów broni – Stany Zjednoczone i Rosję wzrasta produkcja broni przeznaczonej dla wojska.
  • Większość państw daleka jest od niszczenia nadwyżek starej broni, zamiast tego nadwyżki broni są odsprzedawane, co prowadzi do ciągłego rozprzestrzeniania się broni na świecie.
  • Tylko trzy państwa na świecie (Nigeria, Łotwa i Afryka Południowa) kierują się  zasadą niszczenia całej broni pochodzącej z nadwyżek lub konfiskat.
  • Istnieją dobrze udokumentowane przypadki, kiedy to wyprzedana broń trafiała w ręce przestępców i buntowników.
  • Każdego roku szacunkowo około miliona sztuk broni zostaje skradzionych lub zgubionych.
  • Każdego roku giną setki tysięcy sztuk broni należącej do sił państwowych.
  • Najbardziej skrajnym przykładem tego stanu rzeczy był Irak, gdzie w roku 2003 zrabowano miliony sztuk broni.
  • Co najmniej 650,000 ton broni i materiałów wybuchowych pochodzących z opuszczonych składów wojskowych znajdujących się na terenie całego Iraku zostało przejętych przez wojska amerykańskie i siły sprzymierzone, jednakże broń ta była niedostatecznie strzeżona i znaczna jej część została zagrabiona.

          „Każdego dnia miliony mężczyzn, kobiet i dzieci żyje w strachu przed zbrojną przemocą. Wzrost liczby broni o nieuregulowanym statusie stanowi zagrożenie dla fundamentalnego prawa do życia, ale też odmawia milionom ludzi prawa do życia, świadczeń zdrowotnych i edukacji na przyzwoitym poziomie. Światowy handel bronią musi zostać poddany kontroli,” oświadczyła Irene Khan, Sekretarz Generalny Amnesty International.

 

         Na całym świecie osoby, które doświadczyły przemocy zbrojnej, rodziny ofiar, oraz ludzie biorący udział w kampanii niszczą broń:

 

·         W Viva Rio w Brazylii 6,500 nielegalnej broni palnej skonfiskowanej przez policję zostanie zniszczone przez armię brazylijską oraz rząd stanu Rio. Sławny brazylijski architekt Oscar Niemeyer wykorzysta zniszczoną broń do stworzenia pomnika poświęconego pokojowi.

·         W Afryce Południowej grupy kontrolujące broń będą współpracować z rządem, aby publicznie niszczyć tajne składy z nielegalną bronią. To będzie oznaczać  wejście w życie nowego aktu kontroli broni palnej – czego celem jest zmniejszenie zasobów broni w społecznościach.

·         W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii rodziny, które straciły dzieci w wyniku zbrojnej przemocy wykorzystają walec parowy do zgniecenia w Londynie 300 symbolicznych sztuk broni.

·         W Kambodży podczas uroczystości pokojowej w ogniu zniszczeniu ulegnie 4,000 sztuk broni nielegalnej i pochodzącej z nadwyżki.

 

 

Międzynarodowy Dzień Niszczenia Broni przypada w kulminacyjnym momencie Globalnego Tygodnia Działań Przeciwko Broni Ręcznej, kiedy to grupy z ponad 40 krajów z całego świata podjęły inicjatywę stawienia czoła zbrojnej przemocy w ich społecznościach.

 

„To właśnie broń konwencjonalna jest prawdziwą bronią masowej zagłady. Czas najwyższy, aby rządy włożyły tyle wysiłku w kontrolowanie handlu bronią, ile wkładają w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się broni masowej zagłady.”

oświadczyła Rebecca Peters, Dyrektor IANSA.

 

 

Informacje dodatkowe

 

·              Międzynarodowy Dzień Niszczenia Broni został ustanowiony przez  ONZ

         w 2001 r.

·               Powyższe dane oparte są na Sondażu Broni Ręcznej z roku 2004.

·               W celu uzyskania więcej informacji proszę odwiedzić stronę:  

 

www.controlarms.org

Tematy