Inicjatywa Art for Amnesty (Sztuka dla Amnesty) wspólnie z Amnesty International, przy pomocy Irish Museum of Modern Art (IMMA), Bank of Ireland Private Banking i IBI Corporate Finance, ma przyjemność zapowiedzieć In the time of shaking, jedną z najbardziej fascynujących w ostatnim czasie wystaw współczesnej irlandzkiej sztuki, która została zorganizowana na rzecz Amnesty International.
Na wystawie In the time of shaking zaprezentowanych zostanie wiele nowych dzieł autorstwa ponad 100 najważniejszych irlandzkich współczesnych artystów, takich jak m.in.: Louis le Brocquy, Patrick Scott, Camille Souter, Sean Scully, Tony O’Malley, Barrie Cooke, Patrick Ireland, Patrick O’Reilly, Anne Madden, Mark Francis, Jane O’Malley, Basil Blackshaw, Hughie O’Donoghue, Alice Maher, Carey Clarke, Guggi, Dorothy Cross, Michael Kane, Grace Weir, Felim Egan, Vivienne Roche, Maud Cotter, Cecily Brennan i Clare Langan.
Pomysł na wystawę In the time of shaking oraz wybór prac to zasługa profesora Ciarána Bensona z University College Dublin oraz członków Komisji „Artists for Amnesty International 2004’(‘Artyści dla Amnesty International 2004’), wspieranej przez Art For Amnesty. W napisanym specjalnie na tę okazję szkicu, Ciarán Benson wyjaśnia genezę tytułu w następujący sposób:
„Tytuł wystawy – W dniu niedoli – zaczerpnąłem z zapamiętanego i lubianego przeze mnie wersetu z Paslmu 27 pochodzącego ze starego przekładu. ‘Shaking’ to inaczej „ciężka sytuacja”, „niedola”. Pytanie, które się następnie nasuwa to: gdzie możemy się zwrócić po wsparcie i radę w czasie niedoli- A odpowiedź, która była inspiracją dla tej wystawy brzmi: do wizji elementarnego człowieczeństwa, o której jest mowa w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz do nieskończenie bogatych wersji tegoż elementarnego człowieczeństwa w najpełniejszym wyrazie, które można znaleźć w sztuce.”
Sprzedaż prac
Prace znalazły się w publicznej sprzedaży w środę 21 kwietnia 2004 o godz. 10.00, kiedy ruszyła oficjalna strona internetowa (www.artforamnesty.org/shaking). Można tam obejrzeć wszystkie prace, dodatkowo sprawdzić ich cenę oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dokonuje się ich zakupu, a także które z nich zostały już sprzedane bądź zarezerwowane. Ze względu na jakość prac i historyczny charakter tego wydarzenia, zainteresowanie jest duże. Jest to niepowtarzalna okazja aby nabyć dzieła nowej sztuki irlandzkiej oraz jednocześnie wesprzeć Amnesty International, zaangażowaną w działalność na rzecz praw człowieka na całym świecie.
Wystawa w IMMA
Prace będą wystawione we Wschodnim Skrzydle Irish Museum of Modern Art od piątku 7 maja do niedzieli 23 maja b.r. Wstęp jest wolny. Godziny otwarcia IMMA: wtorek – sobota: 10.00 – 17.30; niedziele: 12.00 – 17.30. Szczegóły dotyczące wystawy znajdują się na stronie: www.artforamnesty.org/shaking. Informacje dotyczące IMMA dostępne są na: www.modernart.ie.
Album
W ramach wystawy zostanie wydany album w limitowanym nakładzie 3000 egzemplarzy. Liczy on 292 strony, jest pięknie wydany, oprawiony w twarde okładki. Album zaprojektował Ciarán Ógaora. Znajdują się w nim kolorowe reprodukcje wszystkich prac, szkic profesora Ciarána Bensona, nowy wiersz autorstwa Dereka Mahona i biografie wszystkich artystów. Zakupu albumu można dokonać poprzez Art. For Amnesty (cena: €45).
Szczegóły znajdują się na stronie: www.artforamnesty.org/shaking.
Specjalne podpisywanie albumu
W niedzielę 9 maja, od 13.00 do 16.00, ponad 50 artystów będzie obecnych przy oficjalnym podpisywaniu albumu w IMMA, gdzie można będzie nie tylko obejrzeć wystawę, ale także kupić album oraz zdobyć podpisy wielu artystów.
Art for Amnesty to międzynarodowa inicjatywa, z siedzibą w Dublinie, która wykorzystuje dobrą wolę i wsparcie artystów wszelkich dyscyplin z całego świata do głównych projektów, których celem jest gromadzenie funduszy na rzecz AI..
___
W celu uzyskania dalszych informacji można skontaktować się z:
Helen Seymour, Redstar PR
Tel: +3531 8540600, Fax: +3531 8540629
Tel. kom.: +353 87 2495297
Przydatne strony www
www.artforamnesty.org/shaking (informacje na temat wystawy)
www.amnesty.org (oficjalna strona Amnesty International)
www.amnesty.ie (strona Amnesty International, sekcja irlandzka)
www.modernart.ie (Irish Museum of Modern Art)