W zebraniu udział wzięli:
Anna Legan
Jarosław Orłowski – sekretarz
Adam Pruss – skarbnik
Piotr Skrzypczak
Małgorzata Wasilewska – prezes
Maciej Wieczorkowski
Małgorzata Zdunek – Biuro
1. Przyjęcie porządku obrad
Porządek obrad został przyjęty bez zmian.
2. Raport o stanie członkostwa (załącznik nr 1)
Liczba członków 31.07.03 – 659, liczba grup 19, od 29.05.03 42 nowych członków i 71 osób opłaciło składki
3. Biuro
3.1. Ewaluacja pracowników
Dyrektor sekcji przeprowadzila ewaluacje pracownikow. Wyniki sa zadawalajace. Szczegoly ewaluacji pozostaja do wiadomosci Zarzadu i poszczegolnych pracownikow.
3.2. Raporty pracowników (załącznik nr 2)
3.3. Biuro Sprawy Różne
– Maciej Wieczorkowski wyraził sprzeciw wobec decyzji Zarządu, umożliwiającej pracownikom wyjazd na ICM w charakterze wolontariuszy poza należnym im urlopem.
– Członkostwo zostanie uprzednio poinformowane o „ogłoszeniu o zbiórce publicznej” w Rzeczpospolitej, które umieszczamy co roku, zgodnie z wymogami ustawy.
Zaproszenia:
– „Stowarzyszenie Róg” organizuje warsztaty, na które został zaproszony przedstawiciel AI. Zarząd podjął decyzję, iż AI będzie reprezentować Ela Chrzanowska.
– Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM wraz z Komitetem Nauk Etnologicznych PAN organizuje interdyscyplinarną konferencję „Tolerancja i jej granice w relacjach międzykulturowych”. Zarząd podjął decyzję, iż do udziału w konferencji zgłosi się Piotr Skrzypczak.
4. REAP
Poza seminarium dla dziennikarzy, które zostało przesunięte, realizacja planu jest prawidłowa i terminowa.
5. Fundraising
Test DD – jeżeli wszystkie polecenia zapłaty wysłane do banków zostaną szczęśliwie
zrealizowane, return on investment (ROI – stosunek zysku do nakładów) wyniesie
1,4 – co jest bardzo dobrym wskaźnikiem (z każdej zainwestowanej złotówki, po roku
otrzymujemy dodatkowo 40 groszy). Dobrym wynikiem jest ROI w wysokości 1 w
skali roku, oczywiście również nieznacznie niższy wynik nie przekreśla stosowania tej
metody fundraisingowej. We wrześniu na konsultacje przyjeżdża Charlotte Baumann
z Fundraising Unit Miedzynarodowego Sekretariatu. Charlotte oceni wyniki testu, jaki
był przeprowadzony w Warszawie w miesiącach letnich. Podczas swojej wizyty
spotka się również z członkami zarządu. Wyniki jej oceny będą podstawą decyzji o
kontynuowaniu projektu.
6. Biuletyn WewnętrznyPiotr Skrzypczak proponuje zmianę zasad funkcjonowania Biuletynu. Pewne działy zostaną przypisane określonym osobom wg klucza, zależnie od funkcji – sekretarz Zarządu sprawozdanie z pracy Zarządu, campaigner sprawozdanie z kampanii.
7. WZ
Grupa Wrocławska znalazła już lokal. Sugerowani goście zagraniczni –przedstawiciele AI Czechy, AI Słowacja, AI Węgry, AI Słowenia, AI Niemcy, członek IEC, dyrektor „research center” w Moskwie.
8. Zmiany Statutowe
Zarząd zgodnie z sugestiami organu nadzorującego stowarzyszenie (Urząd Miasta Gdańska) przygotowuje niezbędne zmiany statutowe. Zmiany mają również na celu stworzenie bardziej przejrzystego Statutu oraz ostateczne zdefiniowanie członków stowarzyszenia bez podziałów na członków i członków wspierających. Zmiana ta wynika z faktu, iż instytucja członka wspierającego nie była nigdy wykorzystywana. Projekt nowego Statutu wraz z uzasadnieniem zmian zostaną wysłane wszystkim uczestnikom Walnego oraz zostaną umieszczone na stronie wewnętrznej..
9. ICM
Zarząd przedyskutował stanowisko polskiej delegacji na ICM wobec wszystkich zgłoszonych rezolucji i ustalił stanowisko. Teksty rezolucji dostępne są w ICM Circular 28 – dostępne na życzenie.
10. Strategia i plan operacyjny 2004 – ustalenie procesu
Zarząd określi kierunek na podstawie, którego przeprowadzony zostanie proces planowania strategicznego, przy użyciu określonych narzędzi (np. SWOT) na rozszerzonym spotkaniu Zarządu w sierpniu, na który zaproszeni zostaną koordynatorzy struktur pośrednich. Efekt w/w procesu zostanie wysłany delegatom na WZ. Na podstawie opracowanej strategii zostanie przygotowany plan operacyjny i budżet, który zgodnie z wymogami Komitetu SDC musi zostać przesłany do Międzynarodowego Sekretariatu, jako podstawa przyznania grantu na rok 2004, najpóźniej do końca września.
12. Sprawy różne
- Europejskie Forum Społeczne. AI Polska może zgłosić mówców na panele dyskusyjne podczas najbliższego EFS. Potencjalni mówcy, forma i treść wystąpień zostaną ustalone po konsultacji z IS w późniejszym terminie.
- Maciej Wieczorkowski uważa, iż należy zmienić formułę pracy Zarządu, tak by znaleźć balans między sprawami organizacyjnymi a merytoryczną treścią działania Amnesty International.