“A potem przyszli po mnie” – Amnesty International

“A potem przyszli po mnie”

Amnesty International patronuje książce Maziara Bahariego, irańskiego dziennikarza i obrońcy praw człowieka, który został uwięziony w czerwcu 2009 r. w czasie protestów wyborczych w Iranie.

Książka Bahariego jest zarówno pamiętnikiem z więzienia, jak i rodzinną sagą, która przedstawia historię Iranu i zmiennych politycznych losów ludzi i reżimów. W czerwcu 2009 roku Bahari wyjechał z Londynu, by relacjonować wybory prezydenckie w Iranie. Zapewniał swoją brzemienną narzeczoną Paolę, że wróci do niej najdalej za tydzień. Nie miał pojęcia, że następne trzy miesiące spędzi w osławionym irańskim więzieniu Ewin, przechodząc brutalne śledztwo.

Bahari rozprawia się ze swoimi wspomnieniami z więzienia, wspomina również losy swojego ojca, który siedział w więzieniu za rządów Szacha, oraz swoją siostrę więzioną przez reżim ajatollaha Chomeiniego w latach 80. Opisuje jak jego narzeczona i jego 84-letnia matka walczyły o jego uwolnienie. Przede wszystkim daje świadectwo tego jak miłość, prawość i niezłomna wola zwyciężają nad przemocą państwowych instytucji.

Maziar Bahari jest cenionym dziennikarzem, filmowcem-dokumentalistą i obrońcą praw człowieka. W latach 1998-2010 był korespondentem “Newsweeka”. Urodził się w Teheranie, a w 1988 roku wyemigrował do Kanady, gdzie studiował nauki polityczne i sztukę filmową. Dokumentalne filmy Bahariego były emitowane przez telewizje całego świata. Mieszka w Londynie z żoną i córką. Jego wspomnienia posłużyły za inspirację do filmu “Rosewater” w reżyserii Jona Stewarta, w którym główną rolę zagrał Gael García Bernal. Wiele razy współpracował z Amnesty International dzieląc się swoim doświadczeniem i informacjami o Iranie.

Więcej na temat książki na stronie Prószyński i S-ka

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

1209