Afganistan: społeczność międzynarodowa musi działać zdecydowanie, aby zapobiec dalszej tragedii. – Amnesty International

Afganistan: społeczność międzynarodowa musi działać zdecydowanie, aby zapobiec dalszej tragedii.

W reakcji na upadek afgańskiego rządu po przejęciu władzy przez talibów i dramatyczne sceny na lotnisku w Kabulu, skąd tysiące ludzi próbuje się ewakuować, by opuścić swój kraj, Agnes Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International, powiedziała:

To, czego jesteśmy świadkami w Afganistanie, to tragedia, którą należało przewidzieć i uniknąć. Będzie się ona jeszcze bardziej pogłębiać bez szybkich i zdecydowanych działań ze strony społeczności międzynarodowej. Tysiące Afgańczyków – od naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, po aktywistów i aktywistki społeczeństwa obywatelskiego i obrońców i obrończynie praw kobiet – jest poważnie zagrożonych represjami ze strony talibów i porzuceniem ich w głęboko niepewną przyszłość.

„Zagraniczne rządy muszą podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczne opuszczenie Afganistanu wszystkim, którzy mogą stać się celem talibów. Obejmuje to przyspieszenie wiz, stałe wsparcie ewakuacji z lotniska w Kabulu, zapewnienie relokacji i przesiedlenia oraz zawieszenie wszelkich deportacji i przymusowych powrotów. Apelujemy do Stanów Zjednoczonych o zagwarantowanie bezpieczeństwa na lotnisku podczas trwającej ewakuacji”.

„Gdy obywatele Afganistanu stają w obliczu nowej, zupełnie nowej rzeczywistości, Rada Bezpieczeństwa ONZ musi również przyjąć nadzwyczajną rezolucję wzywającą talibów – którzy teraz realnie kontrolują ten kraj – do przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka, ochrony ludności cywilnej i zaprzestania ataków odwetowych, ponieważ trwają negocjacje w sprawie rozwiązań przejściowych”.

Okoliczności

Tysiące Afgańczyków obawiających się powrotu pod rządy talibów próbuje uciec z kraju przez międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja w Kabulu. Filmy krążące w mediach społecznościowych ukazują setki ludzi ścigających się po pasie startowym przy strzałach ostrzegawczych ze strony amerykańskich żołnierzy; tłum tratujący się na schodach przy próbach wejścia na pokład samolotu; i dziesiątki osób kurczowo przyczepionych do próbujących wystartować samolotów.

Zgodnie z oświadczeniem władz lotniska wszystkie loty komercyjne zostały zawieszone. Według doniesień mediów, w niedzielę wieczorem lotnisko w Kabulu było przeciążone, a ponad 2000 osób liczyło na wejście na pokład samolotów komercyjnych opuszczających kraj.

Co najmniej pięć osób zginęło na lotnisku, gdy setki osób próbowały wtargnąć do samolotów. Nie wiadomo, czy zmarły w wyniku postrzału, czy też stratowane przez tłum. Za kontrolę nad lotniskiem odpowiadają obecnie wojska amerykańskie, żołnierze nadzorują trwającą ewakuację obywateli USA.


Zdjęcie: WAKIL KOHSAR/AFP via Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

118801